İlk hafta erken hamilelik belirtileri nelerdir biliyor musunuz ?

5007

İlk hafta erken gebelik belirtileri En erkenden hamilelik belirtileri  sürecine kendini hazırlamış ve olmak için gün sayan hatta bunu psikolojik bozukluk haline getiren. ” illa olsun da olsun ” diye düşünen değerli arkadaşlarım. Şimdi sizlere bu yazımdan hamilelik ile ilgili belirtileri, en erken nezaman test yapacağınızla ilgili yararlı bilgiler sunacağım.

Hamilelikteki En Erken Belirtiler Hangileridir ? 1- ADETİN GECİKMESİ DURUMU Evet ilk belirtisine tarihinizin gecikmesi diyebiliriz. En başta kadınlarımız adet gecikmesi durumundan dolayı erken gebelik yaşadıklarını ya da hamile olduklarını düşünüyorlar. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus şunlar. Her ay düzenli olarak adet oluyor musunuz ? Cevabınız evet ise ve hamileliğiniz ilgili gecikmesi yaşıyorsanız, hemen acaba demeyin. Zira isteyen ve bunun için çalışmalar yapan kadınların yaşadıkları psikolojik sıkıntı ve bekleme durumundan dolayı adet döngülerinde ( mens sapması ) sapmalar meydana geliyor olabilir.

Adetim gecikti hamilemiyim

Adetim gecikti hamilemiyim

2- BU AY KESİN HAMİLEYİM ÇÜNKÜ ÖYLE HİSSEDİYORUM 

Sizlerin gebelik sürecinde olduğunuz, her ay kendinizi hamile hissettiğiniz gerçeği, psikolojinizi biraz karıştırdı. Hava değişikleri, ani üzülme, ani seviç, birşeyleri bekleme durumu reglinizin tarihlerinde sapma yapacaktır bu bakımdan kendinizi hamile hissettiğinizde aslında hamile olmayabilirsiniz.  Ama benim başım dönüyor bulantım da var diyebilirsiniz. Yinede bunlar, sizin hamile olduğunuza kesin kanıt değildir.

3- GÖĞÜSLERDE AĞRI VE HASSASİYETİM VAR Göğüslerinizde dolgunluk, iğne gibi batma ve hassasiyet hissetmeniz, yukarıdaki belirtiler ile birlikte gelmiş ise hamilelik ve erken gebelik durumuna artık hazırsınız / ya da hamile olma ihtimaliniz artık var diyebiliriz. Özellikle kadınlarımızda hamilelik durumunda bebeği için süt üretimine start veren memeler ister istemez kendini bu ekstra duruma, acıma ve hassasiyet ile hazırlamaya başlamıştır diyebiliriz.

Göğüslerim ağrıyor hamilemiyim

Göğüslerim ağrıyor hamilemiyim

4- YORGUNLUK HİSSİM VAR

Evet yukarıdaki belirtilerin üzerine halsizlik baş dönmesi ve yorgunluk ta geldi ise iyiden iyiye şüphe duyabilirsiniz. Zira gebelik sürecinde öğlene doğru artan ve devam eden yoğunlukta bir hali yaşayabilir, gücünüzün tükendiğini hissedebilirsiniz. Bunlarla birlikte bayılma durumu da ortaya çıkabilir.

5- SIK SIK İDRARA ÇIKMAK HAMİLELİĞİN BELİRTİSİ Mİ

İlk saydığımız 4 madde haricinde sizler sık sık idrara çıkmaya başladı iseniz bu da sizin hamile kaldığınızı gösterebilir. Midede yanma ekşime ile birlikte bulantıyla kendini gösteren kokulara hassasiyet durumunun ardından gelen tuvalet ihtiyacı da gebelik belirtileri arasında yer alamaktadır.

6- İŞTAH ARTMASI AZALMASI KOKULARA KARŞI HASSASİYETİM VAR 

Artık kokulara karşı aşırı hassasiyet göstermeye başladınız, en sevdiğiniz yemeğe bile nerdeyse böğürerek bakıyorsunuz. İştahınız aşırı derecede arttı. Muhtemel gebeliklerde insan vücudu hamilelik sürecinde bebeğin beslenmesi için daha fazla protein ve yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır. bu bakımdan bu da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

7- RUH HALİM DEĞİŞTİ ÜZÜLÜYORUM GEREKSİZ YERSİZ AĞLIYORUM 

En büyük değişimlerden birisinin ” sen eskiden böyle değildin ” ya da eşinizle bur durumu konuştuğunuzda olmadık yerde ağlama, sinirlenme stres yapma durumu da gebelik belirtileri arasındadır. Hormonal olarak yaşadığınız değişiklikler otomatik olarak ruh halinize de yansımaya bşladı bile. Aşırı heyecan da bu belirtiler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte ruh hali değişir

Hamilelikte ruh hali değişir

8- SANKİ ATEŞİM VARMIŞ GİBİ HİSSETİYORUM

Hamileliklerde kişinin kendi vücut ısısında ani olarak yükseliş hissetmesi, ateşim mi var diyerek birilerine sorması, hamile kalmış olabileceğiniz anlamına gelir. Çoğu kadınımız hamile olduğunu bilmeden kendi kendine ben nezle oluyorum heralde diye düşünüyor. Bu da gebeliğin habercisi arasında yer alan kriterlerdendir.

9- HAFİF KANAMAM GELDİ 

Hamilelik sürecinde gebe olduğunu bilmeyen kadınlarımız için çok haifi şekilde açık renkte olan kanamalar özellikle bebeğin yerleşme kanaması olarak biliniyor. Döllenmiş olan bebeğiniz rahim duvarınıza yerleşirken meydana bu tür bir kanama gelebilir. Bu da gebelik belirtileri arasında yer almaktadır.

10- SANKİ ÖKÜZ YEMİŞİM ACAYİP ŞİŞİM BATMA KASIKLARDA AĞRI VAR 

Evet hamilelikte kasıklarda ani olarak yerleşen ve batma şeklinde olan ağrılar olabilir. Rahim bağlarınızın hamilelikten dolay gerilmesi, bu tür ağrıları şişlik ve sertleşme şeklinde size gösterebilir bunun da gebeliğin belirtileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir

Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir

11- AŞERMEK – CANIM HERŞEYİ ÇEKMEYE BAŞLADI

Gebelik sürecinde edindiğimiz bilgiler ışığında ilk hamilelik durumunda kadınlarımızın yiyecek içecek maddelerinin dışında kil toprak sigara külü kabartma tozu turşu ekşi acı gibi benzer maddeleri ye tüketme isteği ortaya çıkmış olabilir. Bu da halk arasında aşermek olarak bilinir. Hamilelik belirtileri arasında yer alır.

 

Bu tür belirtileri kendisinde hisseten kadınlarımız hamilemiyim sorularını sıkça sitelerimiz üzerinden bizlere yönlendiriyorlar. Hamile olup olmadığını anlamak için kadınlarımızın adet döngülerinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra herhangi bir hamilelik testi yaptırmaları gerekmektedir. Söz konusu kesin gebe olduğunuzu anlamak için beta hcg testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu testleri tüm donanımlı hastanelerde ücrete mukabil yapabilirsiniz. Özel bir test olduğundan dolayı sigortadan faydalanmak ya da ücretini ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Bu konumuzda bazı yazılar buradaki adresten esinlenerek yazılmıştır. Her türlü görüş ve önerileriniz için lütfen yorumlarınız ile bizlere ulaşınız.

Shares

Benzer Konularımız

Aşılamadan Sonra Gebelik Kaç Gün İçinde Belli Olur... Hamile kalmak isteyen fakat başarılı olamayan çiftler bazı tıbbi yöntemlerden destek alırlar. Bunlardan biri aşılama yöntemidir. Özellikle sperm kalitesi düşük erkeklerde ve sorunu yaşayan kadınlarda uygulanan bir yöntemdir. Erkek sperm hü...
Ella Ertesi Gün Hapı Adet Gecikmesi Yapar mı ve Da... Ertesi Gün Hapı Adet Gecikmesi Yapar mı- Aile planlaması denilen bir konu var arkadaşlar bu da tabii ki ne kadar bebek istemek doğal ise da o kadar doğaldır diyebiliyoruz. Sonuçta bazı durumlarda hayatın şartları ya da değişik koşullarda...
Turkuaz Beyaz Ev Dekorasyonu Daha Dikkat Çekici Renk tercihi ev dekorasyonu için önem taşır. Yaşam alanınızın ne renk olacağına özenle karar vermelisiniz. Evinizin rengini ha deyince değiştiremediğiniz için kararlı ve içinize sinen bir renk seçmenizi öneririm. Hemen karar vermeyin. Hangi renkler s...
Evde Limon Ve Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapıl... Biz bayanlar konu hamilelik olursa bu yolda denenen her şey mübah sayılır. Evde olabilecek her yol denenmeli ve görülmelidir. Evde idrar testi yapmak şöyle dursun bu yolda neler neler deneniyor aklınız almaz. Ama tabi şöyle bir durum var ki eskiden d...
Yumurtlama Olmadan Adet Olunur mu? Tüm Açıklığı İl... Yumurtlama Olmadan Adet Olunur mu- Kız olarak doğan bir bebeğin doğduğunda 400.000 yaklaşık yumurtası bulunur. Normal olarak da ergenliğe girme yaşı ile bağdaştırılan genelde en erken 9 en geç 16 yaşında adet kanaması başlar. Bu serüven menopoz dönem...
Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür Kesenin Oluşumu Na... Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür-Gebeliğin ilk zamanları oldukça heyecan verici anne ve baba adayları açısından özellikle çok heyecanlı geçen bir süreçtir. Gebeliğin oluşumu bir sperm hücresi ve bir çatlayan yumurtanın birleşimi sonucu oluşmaya başlay...
Kadınlarda Görülen Kısırlık Nedenleri? Kadınların hemen hepsi hayatında anne olmanın hayallerini kurarlar. Kuşkusuz ki kadınlar gibi erkeklerde baba olmak için neslinin devamı için bunu istemektedir. Ama bazı durumlarda ilk anda hamilelik olmayabilir. Kısırlığın birçok nedeni vardır. Kadı...2 thoughts on “İlk hafta erken hamilelik belirtileri nelerdir biliyor musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares