İlk hafta erken hamilelik belirtileri nelerdir biliyor musunuz ?

4931

İlk hafta erken belirtileri En erkenden hamilelik belirtileri  sürecine kendini hazırlamış ve hamile olmak için gün sayan hatta bunu psikolojik bozukluk haline getiren. ” illa olsun da olsun ” diye düşünen değerli arkadaşlarım. Şimdi sizlere bu yazımdan hamilelik ile ilgili belirtileri, en erken nezaman test yapacağınızla ilgili yararlı bilgiler sunacağım.

Hamilelikteki En Erken Belirtiler Hangileridir ? 1- ADETİN GECİKMESİ DURUMU Evet ilk belirtisine regl tarihinizin gecikmesi diyebiliriz. En başta kadınlarımız gecikmesi durumundan dolayı erken gebelik yaşadıklarını ya da hamile olduklarını düşünüyorlar. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus şunlar. Her ay düzenli olarak oluyor musunuz ? Cevabınız evet ise ve hamileliğiniz ilgili regl gecikmesi yaşıyorsanız, hemen acaba demeyin. Zira bebek isteyen ve bunun için çalışmalar yapan kadınların yaşadıkları psikolojik sıkıntı ve bebek bekleme durumundan dolayı adet döngülerinde ( sapması ) sapmalar meydana geliyor olabilir.

Adetim gecikti hamilemiyim

Adetim gecikti hamilemiyim

2- BU AY KESİN HAMİLEYİM ÇÜNKÜ ÖYLE HİSSEDİYORUM 

Sizlerin gebelik sürecinde olduğunuz, her ay kendinizi hamile hissettiğiniz gerçeği, psikolojinizi biraz karıştırdı. Hava değişikleri, ani üzülme, ani seviç, birşeyleri bekleme durumu reglinizin tarihlerinde sapma yapacaktır bu bakımdan kendinizi hamile hissettiğinizde aslında hamile olmayabilirsiniz.  Ama benim başım dönüyor bulantım da var diyebilirsiniz. Yinede bunlar, sizin hamile olduğunuza kesin kanıt değildir.

3- GÖĞÜSLERDE AĞRI VE HASSASİYETİM VAR Göğüslerinizde dolgunluk, iğne gibi batma ve hassasiyet hissetmeniz, yukarıdaki belirtiler ile birlikte gelmiş ise hamilelik ve erken gebelik durumuna artık hazırsınız / ya da hamile olma ihtimaliniz artık var diyebiliriz. Özellikle kadınlarımızda hamilelik durumunda bebeği için süt üretimine start veren memeler ister istemez kendini bu ekstra duruma, acıma ve hassasiyet ile hazırlamaya başlamıştır diyebiliriz.

Göğüslerim ağrıyor hamilemiyim

Göğüslerim ağrıyor hamilemiyim

4- YORGUNLUK HİSSİM VAR

Evet yukarıdaki belirtilerin üzerine halsizlik baş dönmesi ve yorgunluk ta geldi ise iyiden iyiye şüphe duyabilirsiniz. Zira gebelik sürecinde öğlene doğru artan ve devam eden yoğunlukta bir hali yaşayabilir, gücünüzün tükendiğini hissedebilirsiniz. Bunlarla birlikte bayılma durumu da ortaya çıkabilir.

5- SIK SIK İDRARA ÇIKMAK HAMİLELİĞİN BELİRTİSİ Mİ

İlk saydığımız 4 madde haricinde sizler sık sık idrara çıkmaya başladı iseniz bu da sizin hamile kaldığınızı gösterebilir. Midede yanma ekşime ile birlikte bulantıyla kendini gösteren kokulara hassasiyet durumunun ardından gelen tuvalet ihtiyacı da arasında yer alamaktadır.

6- İŞTAH ARTMASI AZALMASI KOKULARA KARŞI HASSASİYETİM VAR 

Artık kokulara karşı aşırı hassasiyet göstermeye başladınız, en sevdiğiniz yemeğe bile nerdeyse böğürerek bakıyorsunuz. İştahınız aşırı derecede arttı. Muhtemel gebeliklerde insan vücudu hamilelik sürecinde bebeğin beslenmesi için daha fazla protein ve yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır. bu bakımdan bu da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

7- RUH HALİM DEĞİŞTİ ÜZÜLÜYORUM GEREKSİZ YERSİZ AĞLIYORUM 

En büyük değişimlerden birisinin ” sen eskiden böyle değildin ” ya da eşinizle bur durumu konuştuğunuzda olmadık yerde ağlama, sinirlenme stres yapma durumu da gebelik belirtileri arasındadır. Hormonal olarak yaşadığınız değişiklikler otomatik olarak ruh halinize de yansımaya bşladı bile. Aşırı heyecan da bu belirtiler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte ruh hali değişir

Hamilelikte ruh hali değişir

8- SANKİ ATEŞİM VARMIŞ GİBİ HİSSETİYORUM

Hamileliklerde kişinin kendi vücut ısısında ani olarak yükseliş hissetmesi, ateşim mi var diyerek birilerine sorması, hamile kalmış olabileceğiniz anlamına gelir. Çoğu kadınımız hamile olduğunu bilmeden kendi kendine ben nezle oluyorum heralde diye düşünüyor. Bu da gebeliğin habercisi arasında yer alan kriterlerdendir.

9- HAFİF KANAMAM GELDİ 

Hamilelik sürecinde gebe olduğunu bilmeyen kadınlarımız için çok haifi şekilde açık renkte olan kanamalar özellikle bebeğin yerleşme kanaması olarak biliniyor. Döllenmiş olan bebeğiniz rahim duvarınıza yerleşirken meydana bu tür bir kanama gelebilir. Bu da gebelik belirtileri arasında yer almaktadır.

10- SANKİ ÖKÜZ YEMİŞİM ACAYİP ŞİŞİM BATMA KASIKLARDA AĞRI VAR 

Evet hamilelikte kasıklarda ani olarak yerleşen ve batma şeklinde olan ağrılar olabilir. Rahim bağlarınızın hamilelikten dolay gerilmesi, bu tür ağrıları şişlik ve sertleşme şeklinde size gösterebilir bunun da gebeliğin belirtileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir

Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir

11- AŞERMEK – CANIM HERŞEYİ ÇEKMEYE BAŞLADI

Gebelik sürecinde edindiğimiz bilgiler ışığında ilk hamilelik durumunda kadınlarımızın yiyecek içecek maddelerinin dışında kil toprak sigara külü kabartma tozu turşu ekşi acı gibi benzer maddeleri ye tüketme isteği ortaya çıkmış olabilir. Bu da halk arasında aşermek olarak bilinir. Hamilelik belirtileri arasında yer alır.

 

Bu tür belirtileri kendisinde hisseten kadınlarımız hamilemiyim sorularını sıkça sitelerimiz üzerinden bizlere yönlendiriyorlar. Hamile olup olmadığını anlamak için kadınlarımızın adet döngülerinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra herhangi bir hamilelik testi yaptırmaları gerekmektedir. Söz konusu kesin gebe olduğunuzu anlamak için beta hcg testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu testleri tüm donanımlı hastanelerde ücrete mukabil yapabilirsiniz. Özel bir test olduğundan dolayı sigortadan faydalanmak ya da ücretini ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Bu konumuzda bazı yazılar buradaki adresten esinlenerek yazılmıştır. Her türlü görüş ve önerileriniz için lütfen yorumlarınız ile bizlere ulaşınız.

Shares

Benzer Konularımız

Rahim Ağzı Kanseri Hamile Kalabilir mi? Dünyada kadınlar arasında en çok görülen görülen kanser türü birincisi meme kanseri, ikincisi ise rahim ağzı kanseridir. Kanserin her türlüsü aslında kötü ve hiç kimse tabii ki yaşamak istemez ama kimi zaman bazılarını bulabilmektedir. Bu yazımızın k...
Bebek Odası Dekorasyon Önerileri Bebek bekliyor ve bebek odası seçiminde zorlanıyorsanız sizlere bu konuda yardımcı olmak isteriz. Hayata yeni gözlerini açacak olan bu küçük misafire şık bir oda hazırlayabilirsiniz. Onun gelişimi ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için en güzel ve en ...
Yumurtlamam Olduğu Halde Neden Hamile Kalamıyorum?... Gebelikte önemli bir detaydır yumurtlama (ovulasyon). Bu gerçekleşmediği taktirde gebe kalmak zorlaşır. Yumurtlama sorunu en çok adet düzensizliği olan polikistik over sendromlu kişilerde görüldüğü gibi aslında adeti düzgün seyirde giden bir kadının ...
Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür Kesenin Oluşumu Na... Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür-Gebeliğin ilk zamanları oldukça heyecan verici anne ve baba adayları açısından özellikle çok heyecanlı geçen bir süreçtir. Gebeliğin oluşumu bir sperm hücresi ve bir çatlayan yumurtanın birleşimi sonucu oluşmaya başlay...
36. Hafta Doğuma Adım Adım Artık doğuma sadece 4 haftanız var. Bu sezaryen olacağınızı düşünürsek daha erken olabilme ihtimali de var. Doktor kontrolleriniz sıklaştı. Her hafta girdiğiniz nts cihazı ile kasılmalar ve bebeğin kalp ritm hareketleri gözlemlenmekte. Küçücük kırışı...
Gebe Kalmak İçin Fsh Değeri Kaç Olmalıdır? Fsh Hor... Gebe Kalmak İçin Kaç Olmalıdır- kadınlarda yumurtalıkların büyümesinde çok gerekli bir hormondur. Dolayısı ile hanımlar üreme sistemi ile yakından ilgili bir hormondur. Peki fsh hormonunun hamilelik üzerinde ne şekilde bir etki...
Amigurumi Bebek Örgü Oyuncak Çocuklarınız İçin En ... Amigurumi bebek oyuncak konulu yazımızı inceliyorsunuz. Her anne baba çocuğu için her şeyin en iyisini düşünür. Şimdiki yazımızda çocuğu üzerine fazla titreyen anne babalara gelsin. Amigurmi belki duymuşsunuzdur. Duymayanlar ve çocuğuna örme beb...2 thoughts on “İlk hafta erken hamilelik belirtileri nelerdir biliyor musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares