Obezite ve İnfertilite (Kısırlık)

Obezite insanların hem sosyal hayatını olumsuz etkilerken hem de sağlık açısından problemler oluşturabilir. Günümüzde birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere diyabet, hiper tansiyonun obezite ile ilgisi büyüktür. Kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkileyen obezite psikolojik açıdan da negatif yönleri vardır. Ülkemizde de obezitenin son yıllarda artması nedeniyle birçok hastalık engellenememekte ve buna çözüm için tedbirler alınmaktadır. Özellikle sağlıklı yaşam denilen düzenli ve dengeli beslenme yaşamınızın her alanında hareket çok önemlidir. Obezitenin sebep olduğu bir durum da vardır ki bu da erkek ve özellikle kadınlarda üreme sisteminde sorunlar çıkarabiliyor. Gelin obezite ve infertilite arasındaki ilişkiye hep birlikte bakalım.

obezite bir infertilite nedeni
obezite bir infertilite nedeni

Zararlı alışkanlıklar gibi fazla kilolar da gebe kalmaya engel oluşturabilmekte. Normal yolla gebe kalamayanlar öncelikle kilo vermeli sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler. Fazla kilolu kadınların özellikle adet düzensizliği (polikistik over sendromu) buna bağlı olarak yumurtlama sorunu yaşadıkları gözlemlenmiştir. Düzenli beslendikleri egzersiz yapıp istenilen kiloya ulaştıklarında rahatlıkla doğal yoldan gebe kalabildikleri de gözlemlenmiştir. Şöyle bir gerçek var ki eğer aşırı kilolu iseniz yani vücut kitle indeksiniz BMI 25-30 kg/m2 ise aşırı kilolu sayılmaktadır ki eğer bu kişiler doğal yoldan hamile kalamıyor ise herhangi bir tedavi yöntemine başvurmadan aşırı kilolarından kurtulmalılar. Zaten tedaviye başlamak isteseniz bile doktorunuzun size aynı şeyleri söyleyecektir. Aşırı kilolu kadınların tedavi ile bile olsa hamile kalma şansları çok düşüktür. Polikistik over sendromlu şişman kadınların kilo verdiklerinde bu düzensizliğin normale döndüğü , %75 inde ovulasyonun düzelmesi ve spontane hamile kaldıkları da gözlemlenmiştir.

obeziteden kurtulmak icin diyetisyenden yardim almalisiniz
obeziteden kurtulmak icin diyetisyenden yardim almalisiniz

Obezite kadınlarda bir kısırlık nedeni olarak görülür. Diğer kadın kısırlık nedenleri için burayı tıklayabilirsiniz. Obezite kısırlığa bir sebep gösterilirken hamile kalmak isteyen anne adaylarının yaş faktörünü de göz önünde bulundurmalılar. Daha erken yaşlarda hücrelerin genç olması hamileliği kolay kılmakta ve daha kolay bir hamilelik geçirmenizi sağlamaktadır. 1-2 yıl bebek sahibi olmak için doğal yolları deneyip başarılı olamayan çiftler zaman kaybetmeden tedaviye başlamalı soruna tanı konmalı ve çözümü araştırılmalıdır. Hiçbir sebebe bağlanmayan kısırlık teşhisi konulmuşsa pahalı yolları denemeden bazı kürler ve önerilen yöntemleri deneyerek doğal yoldan bebek sahibi olmayı deneyebilirsiniz. Örneğin size önerebileceğim bazı sorunlar haricinde olumlu sonuç alabileceğiniz pre-seed jel ile doğal yoldan hamile kalmayı deneyebilirsiniz. Yine her evde hazırlayabileceğiniz soğan kürü ile hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Tamamen zararsız yan etkileri görülmeyen doktorlar tarafından da önerilen bu jel sayesinde hamile kalanlar son zamanlarda sıklıkla gözlemlenmiştir. Eğer sizin de vücut kitle indeksiniz 25-30 arası çıkıyorsa mutlaka diyetisyen yardımı alarak öncelik olarak fazla kilolarınızdan sistemli şekilde kurtulmanız olacaktır. Fazla kilolardan kurtulmadan kesinlikle ilaç olsun aşılama ya da tüp bebek tedavisine başlamayı düşünmeyin. Bu tedavilerin fazla kilolar varken başarısızlıkla sonuçlanacağını sakın unutmayın. Tabii bu durum sadece kadınlar için düşünülmemeli. Aynı şekilde şişman erkeklerde de kısırlık görülebilmektedir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares