Regl Döneminin Uzatılması

794

durumunun uzaması ya da gecikmesi durumu beklenen tarihte reglinizin gerçekleşmemiş olmasıdır. Örneğin 28 günde bir gören kadın için adetinin gecikmesi durumunda 29. gün ya da daha ileri bir günde adetin gerçekleşmesi durumudur. gecikmesi olan her kadında özellikle evli olduğunu düşünürsek hamile olma olasılığı yüksektir. Bu durumda öncelikle var mı yok mu ona bakılmalıdır. Yine de negatif çıkarsa bu gebeliğin olmadığı anlamına da gelmemeli. Erken durumunda hormonu (beta hcg) hemen kana ya da idrara geçmeyebilir. Negatif çıkma durumunda testin birkaç gün sonrasında tekrarlanması öngörülür.

adet süresini doktorunuzun önerdiği ilaçlar sayesinde uzatabilirsiniz

adet süresini doktorunuzun önerdiği ilaçlar sayesinde uzatabilirsiniz

Gecikmenin sebebinde gebelik aranıp tekrar edilen testler sonucu yine de gebelik oluşmamış ise burada başka sebepler aranmalıdır. Adet gecikmesinin gebelik dışında birçok sebebi olabilir. Hormonal durumlar, polikistik over sendromu (PCOS), üreme organları ile ilgili problemler, aşırı zayıf olma durumu, dengesiz beslenme, stres depresif haller, ağır egzersizler, tiroid ile ilgili hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, süt hormonunun aşırı salgılanması bunların hepsi gecikmesine sebeptir.

adet geciktirme yöntemleri

adet geciktirme yöntemleri

Peki regl dönemi uzatılabilir mi ya da öne alınabilme durumu olabilir mi?

Özellikle yeni evlenecekler için regl tarihi tam da düğün gecesine denk gelebilir. Evlilik ve balayı gününe rastlayan, yoğun iş temposu ile çalışan bayanların iş seyahatlerinde denk gelebilecek adet dönemi, yaz tatili ya da uzun yolculuğa denk gelebilen adet kanamaları kadınların bu önemli zamanları için bir dezavantaj yaratabilir. Adet tarihinin bu gibi özel durumlarda ileri atılması söz konusu olabilmektedir. Doktor kontrolünde bunu sağlayabilirsiniz. Bu durumu senede bir iki kez ileri alma durumu olabilir daha fazlası kadın sağlığı üzerinde olumsuz etkileri görülebileceğinden önerilmemektedir. Adet tarihi öne alma işlemine gelirsek bu ileri alma durumuna göre biraz zor bir işlemdir. Birkaç ay öncesinden doğum kontrol hapı veya progesteronlar kullanılarak mümkün olabilmektedir. Bu doktor kontrolünde verilen doğum kontrol haplarını kendiniz ya da eş dost tanıdıktan almamalısınız. Sağlık söz konusu ise doktor kontrolünde yapılması en doğrusudur. Doktor gereken muayene sonrasında size en uygun ilacı verecektir zaten.

Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares