Norlevo Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Norlevo ertesi gün hapına dair buradaki yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Yine ayrıntılı olarak önemli bir nokta olup herkesin çok merak ettiği bu hapın herhangi yan etkileri olup olmadığıdır. Bu en çok merak edilen sorular arasında gelmektedir. Onun için biz de sizin için bu konuyu bir kez daha ayrıntılı şekilde yan etkileri üzerinde durmaya çalışacağız. Norlevo en sık yan görülen etkileri bu yan etkilerin ne kadar sürebileceği ya da hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir hepsi yazımızın içeriğinde olacak.

norlevo ertesi gün hapı ile gebelikten korunabilirsiniz
norlevo ertesi gün hapı ile gebelikten korunabilirsiniz

Norlevo ertesi gün hapı çok kesin olmamakla birlikte koruyuculuğu yüzde yüz olmayan bir cinsel korunma yöntemidir. Bu yöntemi seçenler için şunu söylemek gerekirse ilişkiden ilk 72 saat içinde almak mutlak gereklidir ki gebelik oluşumunu ilk etapta engellesin. Her ilişki sonrası almak yanlış ve tavsiye edilen bir durum değildir. Hatta en fazla 1 yıl içinde iki kez alınması önerilir. Özellikle şu soru çok sık sorulmakta ki bebeği olan emziren anneler ne şekilde kullanmalı? Emziren anneler mümkünse hapı almadan önce biraz süt sağıp stok yapmalısınız ve en az 24 saat bebeğinizi emzirmemelisiniz. Bu hapın doğum kontrol hapı olmadığını yinelemek istiyorum ki her ilişki öncesi mutlaka önleminizi almalı ilişki sonrası şüphelendiğiniz bir durum olursa hapı almanız tavsiye edilir. Bu durumlar prezervatif yırtılması, korumasız ilişkiler, istenmeyen gebelik gibi durumlardır.

norlevo ertesi gün hapı ne zaman alınmalı
norlevo ertesi gün hapı ne zaman alınmalı

Önemli konu hapın yan etkilerine gelecek olursak; önemli yan etkileri arasında baş ağrısı, mide bulantısı, çok fazla alındığı taktirde adet bozuklukları, baş dönmesi olabilecek yan etkilerdir. Norlevo hapı yan etkileri uzun sürmeyebilir ama yan etkilerde doktora başvurmakta fayda var. Yine kasıklarda ağrı ve kanama da olabilmesi muhtemel. Norlevo ertesi gün hapı adet düzeninizi geciktirmez. Eğer bilginiz dışında hamilelik oluşmuş ise hap oluşan hamileliği sonlandırmaz. Onun için daha kesin sonuç için şüphelendiğiniz bir ilişki sonrası mutlaka 24 saat içinde en geç 72 saat içinde ilacı iki tablet halinde almalısınız. Geciken adet durumlarında gebelikten şüphelenebilirsiniz. Hamilelik olabilecek bir durumdan şüphe duyuyorsanız buradan erken gebelik testi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi ertesi gün hapları doğum kontrol aracı değildir ve yüzde yüz koruma sağlamayabilir. İlacı aldıktan sonra 3 saat içerisinde kusma olursa ilacı tekrarlayabilirsiniz tavsiye edilmiştir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares