Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır

Hamileliğinizi erkenden öğrenebileceğiniz iki test vardır ki bunlardan biri evde yapılabilen idrar testleridir 5 dakika içinde sonuç verir. 1-2 saat sonrasında beliren ikinci çizgiye itibar etmemeniz gerektiğini vurgulamak isterim. Ama idrar testlerinin yine de kesin bir netliği yok. Son zamanlarda çıkan, normal idrar testlerine göre biraz daha pahalı örnekler daha kesin, ilişkiden 6 gün sonra bile kesin sonuç verdiği söylense de içinizin rahat etmesini istiyorsanız en güvenilir duyarlılığı en fazla, kesin sonuç kan testleridir belirtmek isterim. Kaldı ki kan testi sonucu bile ilişki sonrası döllenmeden 8-9 gün sonra kanda kendini göstermektedir. Bu tip idrar testleri size sadece hayal kırıklığına uğratabilir. Bununla birlikte sizlere belirti olabilecek bazı erken gebelik belirtileri vardır. Bu belirtiler ışığında hamilelikten sadece şüphe duyabilirsiniz. Bu belirtilerin ilki adet gecikmesi olup sizi kan testi yaptırmaya kadar götüren sağlam bir belirtidir eğer ki adet döngünüz düzenliyse.

erken hamilelik sonucu için evde idrar testi uygulayabilirsiniz
erken hamilelik sonucu için evde idrar testi uygulayabilirsiniz

İdrar testlerini yine ısrarla yapmaya devam edenler için söylemem gerekirse adet geçtikten haftalar sonra belki idrarda hamilelik sonucunu görebilirsiniz. Bu da beta hcg hormonunun kanda daha erken idrarda daha geç salınımından kaynaklanır. Bu adetim geçti hemen idrar testi yapayım diye sizi dürtükleyen içgüdünüz hayal kırıklığı yaşamanıza da sebep olabilir. Adetinizin bir iki gün geçmesinin ardından akıllı hareket ederek bir klinikte kan testi yaptırmanız kesin sonucu size negatif ya da pozitif şeklinde sunacak içiniz rahat edip kafanızda soru işareti kalmayacaktır. Erken gebeliğin tanısının konulması da aslında önemlidir. Pozitif bir sonuç karşısında kendinize dikkat edip artık iki canlı olduğunuzun farkına vararak daha dikkatli olmanızın bilincine varırsınız.

gebeliği en erken kan tahlili ile öğrenebilirsiniz
gebeliği en erken kan tahlili ile öğrenebilirsiniz

Gebeliği en erken kılan faktör yumurtlama (ovulasyon) zamanında girilen cinsel ilişkidir. Bazı kadınlar sağdan soldan duyma yiyecekler ya da alternatif şeyler erken gebeliğe sebebiyet vermez. Yumurtlama zamanınızı iyi hesaplamalı ondan önce de adet döneminin hesabını sıkı tutmalısınız. Uzun süre deneyip (1-2 yıl) hamile kalamadıysanız mutlaka jinekoloğunuza görünmelisiniz. Ayrıca sizler için hazırladığımız aşılama hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares