Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Bir kadının evlendikten sonra en çok karşı karşıya kaldığı sorudur belki de hamile miyim değil miyim sorusu. Şüphe duyduğunda bazen evde de yapılabilen idrar testleri ile 5 dakikada pozitif ya da negatif sonucu öğrenebilirler tabii her zaman belirttiğimiz gibi bu testlerin kesin sonuç verebilitesi yoktur. Ancak kadınlar evde tek başlarına sonucu öğrenmek isterler ve ilk kendileri ile bu müjdeli olayı yaşamak isterler. Yani kesin sonuç vermeyeceğini bildikleri halde yapmaktan geri kalmazlar. İdrar testlerinin kan testine göre daha çok yanıltma payı vardır. Bu da şundan ileri gelir. Hamilelik sırasında hızla yükselmeye başlayan beta hcg hormonu ilk kanda yayılır sonrasında idrarda görülebilir. Yani yanıltma payı da buradan ileri gelir. Onun için diyoruz ki gebeliğin en erken ve kesin öğrenme kuralı kan testi yaptırmaktır. Yani adet tarihinizin geçmesini bile beklemeden bu hormonun kanda artışı söz konusu olabilir ve gebelik hakkında size kesin bilgi sunar.

kan tahlili sonucuna göre beta hcg değerleri
kan tahlili sonucuna göre beta hcg değerleri

Bilimsel istatistik verilere bakacak olursak gebe olmayan bir kadında beta hgc hormonu 0-10mlU/ml olarak görülür. Bunun üstüne bir sonuç alınması gebeliği düşündürür. İlk gün bakılan değerle iki gün sonra bakılan değer karşılaştırıldığında iki katı artmış olması gerekir. Gebeliğin ileri aylarına kadar hızla artış gösteren bu hormon artık doğuma yaklaştıkça düşmeye başlayacaktır. Gebeliğin ilk haflarında yüksek çıkıp düşmeye başlayan beta hcg değerleri sağlıksız bir gebeliğe, dış gebeliğe ya da düşükle sonuçlanabilecek bir gebeliğe işaret sayılır. Yinelersek eğer en erken gebelik öğrenmek isteyen bir kadın kanda gebelik aramalıdır.

kanda gebelik testi
kanda gebelik testi

Her klinikte kolayca yaptırabileceğiniz bir test olup sonuçta netlik sunar. Beta hcg testi ya da evde yapabileceğiniz gebelik testlerinde açlık ya da tokluk aranmaz. Tabii kan testlerinin kesinliğine güvenmeliyiz ama şunu da unutmayın ki ultrason muayenesi bir bebeğin varlığını kabul edecek kesinliğe ulaştıracaktır sizi. Öğrendiğiniz bu müjdeli haberle birlikte gebelik size bazı şikayet edici durumlarda getirecektir. Gebeliğin belirtilerini kısaca sıralarsak kasıklarda ağrı, şişme, bulantı kusma, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, uyku hali, iştah artması ya da azalması, kokulara karşı hassasiyet, sık idrara çıkma, kabızlık gibi belirtileri ilk zamanlar görebileceğiniz gibi bu belirtileri gebeliğin sonuna kadar da görebilirsiniz. Tabii bu belirtilerin kişiden kişiye değiştiğini unutmamak gerekiyor.

 

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares