Mutlu Son: Gebelikte 40. Haftada Neler Olur?

O mutlu gün geldi çattı. Hem sizde hem baba adayında heyecan doruklarda. Bebeğinizi koklamak için sabırsızlanıyorsunuz. Muhtemelen bu hafta içinde doğum gerçekleşecek. Nadiren de olsa belirtilen doğum tarihini geçebilen bebekler vardır. Erken doğabilen bebekler olduğu gibi bu günü geciktiren bebekler de var. Tahminen size söylenen doğum zamanı aslında çoğunlukla doğru çıkmaktadır. Artık size haftalardır tekme atan yaramazın ilk sesini duyacak olmanız sizi duygulandıracaktır. Anne olmanın anlamını belki de burada anlayacaksınız. Doğum sonrası yaklaşık 40 günlük lohusa döneminden sonra ilk adetin ne zaman geleceği konusunda burayı inceleyebilirsiniz.

40 haftalik anne adayi
40 haftalik anne adayi

 

dogum sonrasi anne ve bebek
dogum sonrasi anne ve bebek

40. haftada doğan bir bebek artık tüm gelişimlerini tamamlamış yaklaşık olarak 3500 gram ağırlığında 48-52 cm uzunluğunda olurlar. Artık vücutlarında o küçük tüyler tamamen dökülmüştür. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler içlerinde bulundukları suyun etkisiyle biraz kaygan ve kanlı şekilde olabilirler. Cildinin rengi daha değişik, döküntüler ve tahrişler yer alabilir. Doğar doğmaz doktorun bebeğin ağzını temizlemesi ve poposuna iki şaplak atmasıyla bebek ilk çığlıklarını atmaya başlayacaktır. Sonrasında sizin karnınız üzerinde iken bebek ile sizin aranızda beslenmeyi sağlayan kordon kesilecek ve bebek hızlı tarama testine tabi tutulacaktır. Eğer hamileliğinizin riskli geçmesi sebebiyle sezaryenla doğum gerçekleşmiş ise bebeğin herhangi bir sıkıntısı olup olmadığına bakılmak için yeni doğan bebek bakım ünitesinde uzman doktor tarafından gözleme alınır. Sezaryen ile doğum yapacak anne adayları henüz doğum yapmamış olanlar son zamanlarda en çok tercih edilen epidural anestezili sezaryen konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

40 haftalik dogan bebek
40 haftalik dogan bebek

Tabii olayın baş kahramanı: Baba adayı.. baba adayı diyemiyorum artık resmen baba oldunuz. Baba tüm iyiliği ve yardımseverliği ile eşinin her anında yanında olmuş ve bu mutlu anı haketmiştir artık. Eşinizin aşerdiği anda ona belki de manav manav dolaşıp mevsimi olmayan bir meyve kaptınız getirdiniz. Belki en çok ağrıları olduğu gecelerde onunla birlikte uyumayıp en büyük destekçisi oldunuz. Belki de mutfağa kötü kokulardan ötürü giremediğinde ona harika bir aşçı oldunuz. Belki de en stresli anlarında, kendini aynalarda tanıyamadığı zamanlarda ona en büyük moral kaynağı oldunuz. Şimdi ise bu mutluluğu görmek ve tatmak sizin en büyük hakkınız. Artık bebeğiniz anne ve babasıyla mutlu bir yuvada, onu bekleyen yepyeni odanın ve oyuncakların da sahibi olacak. Hala bebek odası dizayn etmediyseniz en güzel bebek odası örnekleri için burayı inceleyebilirsiniz. Yalan yok belli bir süre uykusuz kalacağınız günler devam edecek diyebiliriz. Ama bu mutluluk ona da değer…

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares