gebelik

Tüplerin Tıkalı Olması Hamileliğe Engel mi? Belirtileri Nelerdir?

Tüplerin Tıkalı Olması Hamileliğe Engel mi?– Hamile kalabilmek için öncelik olarak bazı şartları taşımanız gerekiyor. Özellikle yumurtlama öncelik şartlardan biridir diyebilirim. Bir kadın düzenli adet görmesine gerek yok yumurtlama gerçekleşiyorsa hamile kalma olasılığı fazladır. Peki ya diğer şartlar nedir? Bir diğeri ise kadının hamile kalmasına büyük etmen olan tüpler ve kanallardır. Tüp ve kanalar sperm ve yumurtanın döllenip rahme yerleşebilmesi için bir köprü görevi kurduğunu söylemeliyim. Bebek sahibi olamayan anne babalar öncelikle bir jinekoloğa görünüp sorun nerede bulunması gerekir. Bu belki kadından belki erkekten kaynaklanır ama kadınlara baktığımızda daha çok yumurtlama ve tüplere bağlı sorunlar gözlemlenmektedir. Rahmin sağında ve solunda yer alan tüplerin tıkalı olma durumuna karşı önemli bilgileri sizlere sunmak istiyorum.

Tüplerin tıkalı ya da tamamen kapalı olma durumuna göre infertilite durumu oluşabilir. Tüplerden kaynaklı infertilite durumu oluşmasına tubal infertilite adı verilmekte. Bu yüzden çocuğunuz olmayabilir. Bebek sahibi olamayanlar için yapılacak tahlillerde bu durumun anlaşılması için doktorunuz rahim hsg filmi isteyebilir. Bu filmi çektiren biri olarak acısız ve çok uzun sürmeyen bir işlem olduğunu söyleyebilirim. Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için yapılan hsg filmi ile tıkalı alan varsa işlem sırasında tüplere salınan ilaç sayesinde açılma olasılığı olabilmekte hatta ilk 6 ay içinde hamile kalma olasılığınız da artmakta. Rahim filminde tüplerin tıkalı ya da kapalı olması durumunda kesin tanı için laparoskopi yani karın içinden kamera ile bakılması ameliyatı yapılır. Bu işlem ile kesin tüplerin kapalı olup olmadığı tanısı konur. Eğer bir tüp tıkalı ya da kapalı olması durumunda hamile kalma olasılığı hala vardır. Ama tüplerin ikisinde de kapalı olma durumu varsa hamile kalma olasılığı yoktur. Böylece aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulamasına gidilebilir. Şunu da belirtmek isterim ki hanımlar eğer böyle bir durum varsa hiç beklemeyin yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinin de olumlu sonuç verme olasılığı azalmaktadır.

Tüplerin tıkalı ya da kapalı olması aslında yumurtlamayı engellemez ama hamileliği engelleyecektir. Kadının tüpleri kapalı olsa bile yumurtlama her ay düzenli olur. Tabii ki yumurtlama olur ama sperm ile döllenebilmesi için köprü görevi kuran tüplerin açık olması gerekmektedir. Tüplerin kapalı tıkalı olma durumunda döllenme oluşamamaktadır. Tüpleri kapalı olan kadınlar aşılama ya da tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmayı düşünebilir hamile kaldıklarında ise tıkalı ya da kapalı tüpler gebeliğe herhangi bir sorun oluşturmaz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares