Yumurtlama Olmadan Adet Olunur mu? Tüm Açıklığı İle Burada Bulacaksınız

Yumurtlama Olmadan Adet Olunur mu– Kız olarak doğan bir bebeğin doğduğunda 400.000 yaklaşık yumurtası bulunur. Normal olarak da ergenliğe girme yaşı ile bağdaştırılan genelde en erken 9 en geç 16 yaşında adet kanaması başlar. Bu serüven menopoz dönemine kadar sürmektedir. Kadının her ay adet kanaması görmesi iyiye işarettir yani sağlıklı olduğu hormonlarının düzgün çalıştığına işarettir. Reng, adet, mens, aybaşı gibi isimlerde yer alan kadınlardaki bu durum her ay olur. İki adet yumurtalık bulunur ama bir kadında belki yüzlerce yumurtadan her ay sadece iki yumurta oluşumu sağlanır. Ama tabii bu yumurtalardan hangisinin çatlayacağı da tamamen tesadüf olmaktadır. Adet kanaması nasıl oluşur buna ayrıntılı bakalım.

Her ay gerçekleşen adet kanaması normalde kadınlarda 28 ve 35 günde bir olur. Adet düzeni demek bunun hep aynı seyirde devam etmesidir. Çoğu kişide bu kanama 3-7 gün sürmektedir. Normal olarak ise 2-7 gün kabul edilmiştir. Adet kanaması başlamadan önce beyin bir hormon salgılar bu FSH dediğimiz yumurtaların oluşumunu uyaran bir hormondur kısaca. Sonrasında yeniden östrojen hormonu artışı başlar bu da aynı şekilde LH hormonu olan yumurtanın çatlayacağını gösteren hormondur. LH hormonunun hızla artması ardından yumurtlamanın 36 saat içerisinde gerçekleşeceği bilinmektedir. Yumurtaların çatlaması ile eğer korunmasız bir ilişki yaşanıyorsa yumurtlama zamanına denk gelen ilişkide hamile kalma olasılığı yüksek olur. Yumurtaların çatlaması ardından hamilelik hormonu olan hamileliğin devamı için olan progesteron hormonu artışa geçer eğer gebelik oluşursa bu artmaya devam eder östrojen ile birlikte tabii ki. Ama gebelik oluşmadığı zaman ise bu iki hormon düşmeye başlar. Gebelik oluştuğunda döllenen yumurtanın rahme yerleşmesinden sonra devreye giren beta hcg hormonu hamileliğiniz boyunca salgılanan bir hormon olacaktır.

Nihayetinde bir kadın yumurtlama her ay yaşıyorsa evet adet kanaması görür. Ama yumurtlama olmayan yumurta tembelliği olan kadınlarda da adet kanaması olmayacak diye bir durum yoktur. Belki de kadını düzenli bir adet dönemine sokan şey yumurtlamadır. Ama yumurtlama gerçekleşmiyor ise kanamanız tabii ki olacaktır ama bu düzensiz az miktarda değişik zamanlarda oluşan leke şeklinde bile olan kanamalar sayılacaktır. Ama yine yumurtlama olmuyor ise adet zamanınıza denk gelen kanamalar da oluşacaktır. Ayrıca bir durum da var ki zaten her kadında olan adet döneminizin ikinci yarısından sonra progesteron hormonun  hızla düşmesine bağlı progesteron çekilme kanaması denilen durum oluşur. Bu yumurtlama olmadığı için oluşan durumdur. Yumurtlama olmadığı için progesteron hormonu da artış göstermez. Bu da kanamaya sebep olur yani tek sebep yumurtlama değildir kanama olması için. Yumurtlama olmadan progesteron hormonu artmaz öncelikle yumurtalara bağlı olarak östrojen hormonun yükselmesi ile normalde yumurtlama olması gerekirken olmaz ve yumurtlama olmadığı için de progesteron etkisi başlamaz. Böylece östrojenin yükselen etkisi de rahim kalınlaşmasına neden olarak bir süre sonra kanamaya sebep olabilir. Bu da yumurtlama olmadan adet kanamasının yaşandığını gösterir.

Yumurtlama olmadan da adet kanamasının mümkün olabileceğini gördük. Ama tabii bunun zamanı miktarı değişkenlik gösterecektir. Hatta yumurtlama olmadan adet olanlarda belirtiler bile yaşanmayabilir. Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk, vajinal akıntı vücut ısısının değişmesi gibi etkiler görülmeyebilir. Bir bakmışsınız kanama gelmiş ama bu leke şeklinde damla damla da olabilir. Bu durumda aslında yumurtlama olmadığı durumu göz önüne alınmalı ve mutlaka bir jinekoloğa görünmeli. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların tedavisi mutlaka gereklidir. Yumurtlama olmadan hamile kalınamayacağını bu yazımızda ayrıntılı anlatmıştık sizlere arkadaşlar.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares