Progesteron Hormonu Nedir? Hakkında Bilgiler

Vücudumuzu hareketlendiren her hormonun bir görevi vardır. Hamile kalmak isteyen ya da hamilelik geçirmiş bir bayan mutlaka jinekoloji ile ilgili terimleri hakkında kısa da olsa bilgiye sahip olurlar. Bunlardan biri progesteron hormonudur. Ne anlama geldiğine dair bilgileri bilmeyenler için paylaşacağız. Kadınları yöneten üç hormondan birisidir progesteron hormonu. Diğer ikisi ise östrojen ve testosteron hormonu. Progesteron kısaca ayın ikinci yarısında yumurtalıklarda salgılanan bir kadınlık hormonudur diyebiliriz.

progesteron bir kadın hormonudur
progesteron bir kadın hormonudur

Gebelikte de önemli rol oynayan bir hormondur. Progesteron hormonu her ay rahmi hamileliğe hazırlar ve hamilelik oluşmuşsa sürdürülmesine yardımcı olan bir hormondur diyebiliriz. Gebelik boyunca salgılanmaya devam eden bu hormon doğumda plasenta çıktığında hızla düşmeye başlar. Bir kadında kısırlık şüphesi algılanmışsa kanda progesteron hormonuna bakılarak rahimde yumurtlama durumunun olup olmadığı anlaşılır. Hamilelikte yardımcı olan progesteron hormonu diğer hormonlarla birlikte meme dokusuna da etki ederek doğumdan sonra süt salınımını hazır hale getirmeye yardımcı olur.  Progesteron hormonunun bir görevi de hamilelik sırasında düşüğü engellemektir. Bazı progesteron hormonu düşük gebelerde doktorlar erken oluşan gebelikler için düşük tehlikesini ortadan kaldıran progesteron ilaçları ile gebe kadına az miktarda destek sağlarlar. Progesteron hormonunun bir görevi de vücut ısısını artırmaktır. Bu da demek oluyor ki yumurtlama zamanınızı buradan anlayabilirsiniz.

Yumurtlama olduğu zamanlar progesteron seviyesi yükselmekte bu da vücut ısısını artırmaktadır. Doğal yolla hamilelik düşünenler yumurtlama olduğunu bu şekilde vücut ısılarını derecelendirerek anlayabilirler. Yumurtlayan bir kadının progesteron seviyeleri yükselir eğer döllenme olmazsa bu hormon hızla düşmeye başlar ve adet kanaması görülür. Bu yumurtlama evresinde progesteron hormonunun üstü seviyelerde olduğu dönemlerde yani yorgunluk, uykuya eğilim artar, duygusal dengesizlikler görülebilir. Dediğimiz gibi eğer döllenme oluşmazsa bu dönem içinde bu hormon hızla düşer ve buna bağlı olarak yükselen vücut ısısı düşmeye başlar.

progesteron hormonu nedir
progesteron hormonu nedir

İşte tüm ayrıntısı ile progesteron hormonu ve kadınlar üzerindeki önemli etkilerini sizler için anlattık. Bilmeyenler merak edenler progesteron hormonun ne anlama geldiğini net bir şekilde sitemizden öğrenebilirler. Gebelik ile sorularınızı bize iletebilirsiniz.

 

Shares

2 thoughts on “Progesteron Hormonu Nedir? Hakkında Bilgiler

 • 6 Nisan 2016 tarihinde, saat 09:15
  Permalink

  Sağlık açısından çok önemli ve faydalı bilgiler çok güzel ve açıklayıcı anlaşılır bir dille yazilmis bir makale devamını bekliyoruz

  Yanıtla
  • 6 Nisan 2016 tarihinde, saat 09:30
   Permalink

   Çok teşekkür ediyoruz. Okuyucularımıza yararlı olmaya çalışıyoruz. Yeni bilgilerle yine karşınızda olmaya devam edeceğiz inşallah 😉

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares