gebelik

Adet Düzensizliği Neden Olabilir Tedavisi Mümkün mü?

Adet Düzensizliği Neden Olabilir– Her kadın ergenliğe girdikten sonra aybaşı, regl, adet kanaması, mens görmeye başlar. Bu yaşa gelişimine genetiğe göre değişebilir ama erkenlikte yaşanan bir olgudur. Bir genç kızın adet görmeye başlaması onun aslında sağlıklı bir vücuda sahip olduğunu da göstermektedir. Her ay düzenli regl kanaması görmek de yine hormonların düzgün çalıştığının göstergesidir. Tabii bu ilk adet görenler için düzensizlikler olabilir ama ilerledikçe düzene giren bir durumdur adet kanaması. Kadınlar bir yılda 12 ya da 13 kez adet kanaması görürler tabii bu kadınların ne kadar sürede adet olduklarına döngülerine göre değişkenlik gösterir. Kendinizi vücudunuzu iyi tanımanız çok önemlidir bu noktada. Adetinizin düzeni için mutlaka bir ajandaya not almak ya da artık akıllı telefonlarda birçok uygulama var buna dair indirip telefonunuzdan adet döngünüzü kontrol edebilirsiniz. Evli ve bebek isteyen kadınlar ise buna bağlı olarak yumurtlama günlerini kontrol edebilirler gebe kalmak için uygun günü seçmek için.

Adeti düzende giden bir kadın için aslında pek sorun yoktur ama adet düzensizliği varsa bu bazı şeylerin doğru gitmediğini gösterir. Buna da en büyük sebep hormonların dengesizliğidir. 28 günde ya da 30 günde bir görülen adet döngüsü normal kabul edilir. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet döngüleri sıkıntı olduğunun göstergesidir. Adet uzunluğu ise 3-7 gün arası normal kabul edilmektedir. Özellikle 4 kez üst üste adet görmemek de sorun olduğunun işaretidir. Peki hanımlar en çok merak edilen konulardan biri olan adet düzensizliği neden olur? Bu kadınların hayatlarını etkileyen bir durum olduğu için biz de yazımıza alalım dedik. Adet düzensizliği nedenlerine bakacak olursak bunlar sıralanabilir.

Stres sıkıntı aşırı yoğun geçen günler, çevrenizde yaşanılan problemler, kaygılar kadınları adet düzensizliği yaşamaya itebilir. Yine aşırı kilo alma ya da aşırı kilo verme, yoğun yorgunluk, çok uzun yolculuk, ağır diyet programları da adet düzensizliği oluşturabilecektir. Kullandığınız ilaçlar, özellikle doğum kontrol ilaçlarının adet düzensizliğine neden olduğu etkileri arasındadır. Doğum kontrol haplarının diğer yan etkileri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli adet düzensizliği oluşturan durum da PKO yani polikistik over sendromu. Polikistik over sendromu bir adet düzensizliği durumudur peki nedir aslında? Yumurtaların yeterince olgunlaşmaması ve buna bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmemesidir. PKO ile ilgili yazımızda bu durumla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir diğer adet düzensizliği yaratan durum rahim içinde yer alan polip ya da miyomlardır. Bunlar genellikle zararsız yani kanser hücresi olmayan rahim duvarına yapışık yapılardır. Bu durumda da adet düzensizliği yaşanabilmektedir. Yine iltihaplı pelvik denilen durum enfeksiyonlar bakterilerin yol açtığı adet düzensizliği durumudur. Endometriozis durumunda yani yumurtaların rahim dışında başka bir doku üzerinde olgunlaşıp büyüme durumunda adet düzensizliği oluşma durumu gözlemlenmektedir. Hanımlar adet düzensizliğiniz varsa bunun tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. İlaçlı tedavi, düzenli beslenme zararlı alışkanlıklardan kaçınma egzersiz adet düzenini korumanıza yardımcı olacaktır. Adet düzeni için özellikle size soğan kürünü tavsiye ederim etkili bir yöntem gerçekten.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares