gebelik

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkilerini İnceleyelim mi?

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri– Doğum kontrol hapları hakkında fazlasıyla tarafımıza soru geldiği için bu konuya ilişkin aslında çok açıklamalı bir yazı sunmak istedim sizlere. Aile planlaması denilen olayda çiftlerin kendi kararı ile bebek sahibi olmak istememesi durumunda korunma yöntemlerinden herhangi birini tercih ederek korunmasına doğum kontrol denilmektedir. Aile planlamasında bu değişik yöntemlerden çiftler korunarak bebek sahibi olmanın önüne geçmiş olurlar. Değişik yöntemler bulunmakla bu hem kadın hem erkek tarafından korunma olarak farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol ilaçları günümüzde en çok kullanılan korunma yöntemi olmuştur. Doğum kontrol haplarının kullanımı, kullanıldığında yan etkileri oluşur mu? bu gibi sorulara yanıt arayacağız böylece bu konuda soru işaretleri de bir bir kalkacak diye düşünüyorum.

Doğum kontrol hapları aile planlamasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri evet ama her önüne gelen de kullanması doğru olmuyor hanımlar. Doğum kontrol haplarını kullanımda bazı şartlar arandığı doğru. Örneğin ilk aklıma gelen 35 yaşından büyük ve sigara kullananlarda ciddi yan etkileri görülebilmekte. Özellikle yan etkilerin oluşumundan kaçınmak için hapları kullanacak kişilerin özenle seçilmesi gerekmekte. Doktorunuzdan tavsiye almadan kullanmamaya özen gösterin çünkü dediğim gibi yan etkileri oluşabilmekte. Eski tip doğum kontrol ilaçlarında fazla kilo alma, kıllanmaya neden olma, kalp ve damar tıkanıklıklarına yol açtığı için artık günümüzde bu yan etkileri azaltarak ayrıca da koruma dışında sağlığa yararlı etkenler eklenmiştir haplara. Yeni doğum kontrol ilaçlarında östrojen dozu oldukça azaltılarak yan etkiler en aza indirgenmiştir. Örneğin adet kanamasının ve ağrılarının azaltması, adet öncesinde oluşan gerginliği dindirmesi yararları arasında görülmekte.

Bilinen bazı yanlışların yanında aslında doğum kontrol haplarının faydası çoktur düzenli ve uzun süreli kullanıldığında. Örneğin kısır ve kanser yapması olası değildir. Aksine kanser etkisini azaltır bu ilaçlar. Yumurtalık ya da rahimde oluşabilecek kist kanser türü şeylerin oluşumunu engellediği görülmüştür. Yine doğum kontrol haplarının kısır yapması da yanlış bir bilgidir. Bu ilaçlar kısır yapmaz. Hap bırakıldığı aydan sonra en geç 1 yıl içinde hamile kalma olasılığınız artar. Özellikle belirtmek isterim ki bu ilaçları kafanıza göre kullanmanın yanlış olduğudur. Doktorunuzun öngördüğü taktirde kullanmak en doğrusu olacaktır.

Doğum kontrol haplarının en bilinen yan etkilerinden biri bulantılardır. Ama tabii bu yan etkiler kişinden kişiye değişebilmektedir. Bir diğer yan etki de tansiyon yükselmesi, göğüslerde dolgunluk, migren olanlarda migren ağrılarının artması, cinsel istekte azalma görülebilmektedir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares