gebelik

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı En Rahat Yatış Pozisyonu

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı– Hamilelikle başlayan hormon değişimleri gerek ruh halimize değişimler yaşatırken gerekse fiziksel olarak da değişime uğratmaktadır. Anne adayları ilk aylarda olmasa da ileri ki aylarda artık yatış pozisyonuna kadar hareketlerini kontrol etmeyi bilmelidirler. Peki anne adaylarının hamilelikte yatış pozisyonu uyku durumu nasıl olmalıdır? Özellikle söylemek istiyorum ki hamileliğinizin ilk haftalarından itibaren yüz üstü yatmaya son vermelisiniz. Yüz üstü yatmayı sevenler artık bebeğiniz için her duruma katlanmayı da bilmelisiniz.

Hamileler için özellikle 20. haftadan itibaren karın büyümeye başlayıp gece uykuları bölünmeye başlayanlar olabilir. Özellikle uyumada sıkıntı çekenler ya da yatış pozisyonundan rahatsızlık duyanlar olabilir. Buna tabii ki çareler var. Özellikle hamileler için uyku yastıkları ya da hamileliğimde benim en sık yaptığım hatta doğumdan sonra epey bir süre alışıp bırakamadığım bacaklarımın arasına yastık koyup uyumak çok rahatlatıcı olabiliyor. Özellikle doktorların da tavsiyesi sol yana yatmak en doğru pozisyon. Bu şekilde yatmak bebeğe daha çok oksijen gitmesini sağlıyor. Yine sol yan tarafa yatmak besinlerin ve bebeğin ihtiyacı olan şeylerin bu tarafa doğru yatışta daha hızlı ve etkin ulaşacağıdır. Gece uyumakta zorluk çekenler için gün içinde özellikle öğlen saatinde uyumak iyi gelecektir yorgunluğunuzu alacaktır. Ama yine yatış pozisyonunuz sol yan tarafa doğru olmalıdır. Yatış anında insan çok fazla pozisyon değiştirebilmektedir ama anne adayları hamilelik durumunda pozisyon değiştirdikleri anda uyanabilir ve yine normal pozisyona dönebilirler.

Sırtı üstü yatmak aslında en rahat pozisyondur ama hamilelikte öyle değildir. Hamileliğinizde neden sırt üstü uyumamalısınız? Çünkü ağırlaşan rahim doğal olarak sırta bele ve bağırsaklara baskı yapacak kalbi zorlayacaktır. Bunlar basur, sindirim sisteminin yavaş işlemesine, dolaşım ve solunumun da yavaşlamasına neden olabilir. Yüz üstü yatma pozisyonunu zaten tamamen hamileliğin ilk anından itibaren hayatınızdan bir süre çıkarın. Bu bebek için son derece tehlikeli olabilir. Gebelikte yatış pozisyonu hakkında önemli bilgiler sunmuşken şuna da değinmek istiyorum. Genellikle gebeliğin belli dönemlerinde uyku problemi yaşanabilir. Bu bazen sık idrara çıkma ya da sıcak basması gebelik kolastazından aşırı kaşınma durumu gibi durumlar uykuları kaçırabilir. Bazen de bebeklerde şöyle bir durum olabilir. Siz gündüz hareketli iken bebeğiniz uyuyabilir ama siz ne zaman dinlenmeye uykuya geçseniz o harekete başlayabilir bu kez de. Hamilelikte kendinizi çok yorgun hissedecek kadar uykusuz kalırsanız bunu mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares