Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Ve Tedavisi Bebek Sahibi Olmayı Ertelemeyin

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Ve Tedavisi– Günümüzde en çok sıkça karşılaşılan bir kısırlık belirtisi diyebiliriz yumurtalıkların yavaş çalışması hatta tembel olmasına. Aslında evet çok sık karşılaşılan sorun ama tedavisi mümkün olabilen de bir hastalık. Yaklaşık gebe kalmak isteyen kadınlar arasında 10 kişinden 2 sinde bu durum söz konusu. Yumurtalıkların yavaş çalışması aynı zamanda polikistik over senrdomu yani PCOS denilen durumlar aynı. Bebek sahibi olmak artık zor değil biliyorsunuz. Tedaviye başlamak ve devamını getirmek çok önemli. Şimdi yumurtalıkların yavaş çalışması tembelliği hakkında önemli bilgiler sunarken bu durumun tedavisi ne şekilde mümkün olabilir bir bakalım.

Bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de yumurtalıkların yavaş çalışması durumu gebeliğe engel mi? Evet engel olur. Çünkü gebeliğin önemli bir olgusu yumurtlamadır bu yavaş düzensiz ya da tembel çalışması durumunda işlevini yerine getiremeyen bir yumurtalıktan gebelik beklenemez. Böyle durumu olanların ilk olarak tedavi olmaları gerekmektedir. Yumurtlama gebelikte önemli bir nokta dedik. Bir yumurtanın spermle birleşip döllenmesi için o yumurtanın döllenmeye müsait gelişmiş ve çatlamış olması gerekmektedir. Bunun için de kadının her ay düzenli adet görmesi, hormonlarının düzgün çalışması ki buna dair en önemlisi östrojendir. Östrojen bir nevi de kadınlarda adetin düzenli çalışmasını sağlayarak yumurtalıklar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Östrojen hormonunun düşük çalışması da yüksek olması da sorunlar oluşturacaktır. Östojen hormonun normal değerlerde seyir etmesi yumurtalıklar üzerinde olumlu etki ederken adet düzenini de sağlayan bir hormondur. Bunun dengesizliği yumurtalıkların dengesini bozar adetin dengesini bozar illaki tüylenme kıllanma yapabilir. Daha çok kilolu kadınlarda oluşan bir durumdur yumurtalıkların tembelliği. Tedavisi konusunda kilo vermek daha kolay bebek sahibi olmayı da kolaylaştıracaktır.

Bazen de bu yumurtaların yavaş çalışması geçici olabilmektedir. Bu durum daha çok stresli yaşam koşullarından kaygı üzüntü gibi sebeplerden kaynaklanır ama geçici bir durumdur. Yumurtalıkları yavaş çalışan tembel olan yumurtalıklar bir kısırlık sebebidir. Eğer gebe kalamama kadından kaynaklı ise bu daha çok yumurtalıklarla ilgili bir sorun teşkil etmektedir. Yumurtalıkların düzenli çalışmasını sağlamak tabii ki gebeliğin mümkün olabileceğini gösterir. Bunun için öncelikle kadın doğumcuya giderek gerekli tahliller yumurta izlenim yapılması gerekir. Yumurtaların daha iyi çalışabilmesi için doktorunuz ek olarak ilaç tedavisine başlayabilir ilaç tedavisi ile bile yumurtalıklarınızın çalışma durumu düzene girerek kısa sürede gebe bile kalabilirsiniz. Sakın yumurtalıklarım tembelmiş yavaş çalışıyormuş bebek sahibi olamayacak mıyım? diye endişe duymayın çünkü dediğim gibi ilaçla tedavi ile bu durum düzene sokulabiliyor. Yine şunu da hatırlatmak isterim ki bu sıkıntıyı yaşayan hastalar genel olarak bitkisel kürlerden de faydalanıp çözüme kavuşabiliyorlar. Özellikle soğan kürü yumurtalık üzerinde etkili bir kür. Yumurtalıkların daha düzenli çalışmasını sağlıyor, adetinizi düzene sokuyor, böylece hamile kalmanız da kolaylaşıyor.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares