gebelik

Gebe Kalmak İçin Fsh Değeri Kaç Olmalıdır? Fsh Hormonu Hakkında Bilgiler

Gebe Kalmak İçin Fsh Değeri Kaç Olmalıdır– Fsh hormonu kadınlarda yumurtalıkların büyümesinde çok gerekli bir hormondur. Dolayısı ile hanımlar üreme sistemi ile yakından ilgili bir hormondur. Peki fsh hormonunun hamilelik üzerinde ne şekilde bir etkisi bulunmaktadır. Hamile kalabilmek için fsh kaç değerinde olmalıdır? Üreme sisteminin doğru çalışabilmesi için vücudumuzdaki bulunan görevli hormonların dengeli çalışması gerekmektedir.

Fsh hormonu üreme sisteminin doğru çalışması için gerekli hormonlardan biridir dedik. Yumurtaların düzgün çalışması yeterli şekilde büyümesi olgunlaşması ve çatlaması üreme sistemi için gereklidir. Fsh hormonu da işte tam olarak bunlara etki eder. Fsh hormonunun çok yüksek ya da çok düşük olması doğurganlığı olumsuz etkiler ve bebek sahibi olmak isteyenlerde sıkıntılar doğurabilir. Fsh hormonu düzenli çalışır ve istenilen değerler aralığında ise bu yumurtaların doğru oranda gelişip büyümesine olanak sağlar. Yeterince olgunlaşan yumurtalar LH hormonu salınımı ile çatlayacak ve bu çatlama bir anda olup bitecek ama 24 saat kadar gibi bir vaktiniz vardır hamile kalabilmek için. Adet düzensizliğiniz varsa bebek sahibi olamıyorsanız yumurtlama zamanı ile ilgili sıkıntılara bağlı FSH hormonuna bakılır. Bebek sahibi olamayan çiftler için tedavi süreci adetin 3. gününde yapılan kan tahlili ile başlar. Bu kan tahlilinde tabii ki fhs hormonuna da bakılmakta. Adet gününün 3. gününde ölçülen fsh 10 un altında olması normal kabul edilmektedir. Bu değerin adetin ilk günlerinde ölçülmesi önemlidir diğer günlerde ölçüm yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.

Fsh hormonunun 10 un üzerinde olması demek gebeliği zorlaşması anlamına gelir. 15 üzerinde olması gebeliğin çok çok zorlaşması anlamına gelir. 25 değerde olması gebe kalma şansının ne yazık ki çok güçleştiğini göstermektedir. Fsh hormonunda yükseklik varsa mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Zira daha fazla zaman kaybetmek hem yaş ilerlemesine bağlı olarak yumurta rezervinin ve kalitesinin de düşmesine neden olacaktır. Eğer bu şekilde bir fsh hormonu dengesizliğiniz varsa tedavi ettirmeniz ne kadar erken olursa o kadar iyi olur gebe kalmanız da o kadar kolaylaşır. Menopoz dönemindeki kadınlarda yaşın da ilerlemesine bağlı olarak fsh değeri yükselecektir.

Gebelik isteyen bir kadında fsh değeri yüksek ise tedavi bunu düşürmek yerine tedavi olarak hemen yardımı üreme tekniklerini denemek olmalıdır. Eğer doktorunuz sizden fsh hormonu istediyse mutlaka kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza mutlaka bildiriniz. Hamilelikle ilgili her türlü sorularınızı hamilemiyim kadınlar kulübü sitesi cevaplandırıyor kızlar isterseniz bir göz atın ne dersiniz ?

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares