gebelik

Gebelikte Folik Asitin Önemi Büyük Hanımlar

Gebelikte Folik Asitin Önemi– Gebelikte ve gebeliğin öncesinde kullanılması gereken önemli bir vitamindir folik asit. Bayan arkadaşlarımızdan en çok sorulan sorulardan olan folik asiti ne zaman kullanmaya başlamalıyım? Folik asit ne işe yarar? Folik asit gebelikte ne kadar kullanacağım? gibi sorularınıza biz de buradan yanıt vermeye çalışacağız. Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir aslında. Önemli bir vitamindir. Özellikle DNA ve hücre bölünmesi, yeni hücre oluşumunda önemli etkileri vardır. En çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit yani B9 vitamini damar sertliğinin önüne geçerek kalp krizi riskini aza indirir, bunama ya da felç gibi durumların da önüne geçen önemli vitamindir. Ama bizim ihtiyacımız olan en azından bu yazımız için konuşacak olursak gebelikte de çok büyük faydaları var. Dediğim gibi yeni hücre oluşumunda etkisi büyüktür, gebeliğin rahat geçmesi ve bebekte anomali oluşmaması için gerekli bir vitamindir.

En çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asitin gebelik öncesi ve gerekirse sonrasında da alınması gerekiyor uzmanlara göre. Folik asit eksikliğinde aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, unutkanlık, kansızlık gibi belirtiler görülebilir. Bu gibi sorunlarınız varsa uzmana görünüp kan değerlerine baktırmanız gerekir. Ama bebek isteyen hamile kalmak isteyen her kadına folik asit vitamin takviyesi alınması gerektiğini ön görür uzmanlar. Bu gerçekten önemlidir ki eksikliğinde bebekte anomaliler oluşabilir. O yüzden gebe kalmak isteye her kadın bu vitamine başlamalı. Tabii doktorunuz gerekli gördüğü taktirde gebeliğinizde de kullanmanız gerekebilir. Gebelikte de folik asit vitaminine çok ihtiyaç duyarsınız. Bazen bununla zengin besinlerden beslenmeniz yeterli olmayabilir. Ek takviye için folik asit tabletlerini kullanmanız gerekebilir. En doğrusunu sizin için doktorunuz önerecektir. Hamile kalmak isteyen çiftler bunları yaparak hamile kalabilirsiniz yazımızı mutlaka okuyun.

Hamile kalmak isteyen çiftlere bir önerim de yumurtlama zamanının takip edilmesi böylece daha da hamile kalma şansınız artmış olacak. Tabii öncelikle eğer uzun zamandır bebek sahibi olmak için uğraşıyorsanız sorun var mı yok mu kadın doğum doktoruna gidip tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

Eğer hamile kalmadan folik asiti kullanmadıysanız hamile kaldığınızda doktorunuz mutlaka bunu size önerecektir. Bu bebeğinizin omurgasında ya da beyni gibi önemli organlarında hasar ya da bir anomali durumu oluşmaması için gerekli bir vitamin. Özellikle yeşil sebzelerde bulunan folik asit daha çok ıspanak, ceviz, fındık, fıstık, yumurtanın sarısında, kuru fasulya, baklagillerde bulunmakta. Ama dediğim gibi bunlar sadece yeterli olmayabilir. Hamileliğin 3. ayı yani 12. hafta gebelik haftası bitene kadar folik asit kullanımı önerilir çünkü özellikle bu ilk 3 ay bebeğin gelişimi çok önemlidir. Büyük organ gelişimleri bu aylarda oluştuğu için ilk 3 ay önemli kabul edilir gebelikte. Günlük ne kadar doz almanız gerektiğini doktorunuz size bildirecektir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares