Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı? Önemli Açıklamalar

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı– Bize gelen en çok sorulardan biri de bu yani yumurtlama olmadan hamile kalınır mı? Hamile kalmak için yumurtlama olması şart mı? Yumurtlayamıyorum hamile kalmama engel mi? gibi sorulara yazımızda oldukça geniş çaplı bir cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle hamilelik nasıl meydana gelir bu mucizevi olaya biraz açıklık getirelim. Bir kadın ve erkeğin cinsel manada birleşmesi sonucunda korunmasız bir ilişki söz konusu ise sperm hücrelerinin bir yumurtayı döllemesi gerekmektedir. Döllenme olayı kadının ve erkeğin üreme hücreleri olan sperm ve yumurta sayesinde olur. İlişki anında kadının üreme organı içine dökülen spermler ilerler ve yumurtalıklardan atılan yumurta ile birleşmesi sonucunda döllenme meydana gelir. bu döllenme sonrasında yumurta artık rahme gitmek için yola çıkar. Yaklaşık 7-8 gün içinde rahme yerleşmiş olan döllenmiş yumurta artık rahme yerleşmiş ve burada gelişimine devam edecektir. Çünkü bebeğin gelişimi için rahim gereklidir. Rahim dışında bir yerde embriyo gelişimini sürdüremez. Yani bazı durumlarda embriyo rahim dışında bir yere yerleşebilir bu durumda gebelik ilerlemez ve sağlıksız bir gebelik ortaya çıkar bu durumda da gebelik sonlanır.

Peki gelelim asıl konumuza çok sorulan soru yumurtlamadan hamile kalınır mı? Bu aslında imkansız hanımlar. Yumurtlama aslında hamile kalmanın miyenk taşı gibi birşeydir. Yani yumurtlamayan kadın hamile kalamaz. Haa şöyle bir durum vardır örneğin yardımcı üreme sistemi olan tüp bebek yönteminde dondurulmuş yumurtalar oluyor bunlar döllenmiş dondurulmuş oldukları için sizin yumurtlamanızı beklemeden transfer gerçekleştirilir. Ama ne doğal yoldan ne de aşılama yönteminde yumurtlama olmadan hamile kalamazsınız. Yumurtlamanın hamile kalmak isteyen çiftler özellikle kadının iyi takip etmesi gerekir. Kadın ne kadar vücudunu tanırsa o kadar iyi olur. Yumurtlama peki nasıl hesaplanır. Bu da aslında hanımların aklını karıştıran en çok soru aldığımız konulardan. Tabii ayrıca yumurtlama olup hamile kalamayan hanımlar da var. Buradan bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yumurtlama her ay düzenli adet gören kadınlarda adet görmeden yaklaşık 14-15 gün öncesinde olur. Bu durumu belki anlayabilirsiniz bu dediğim gibi vücudunu iyi tanımakla alakalı. Dilerseniz adetinizin ortalarında eczanelerden edinebileceğiniz ovulasyon testleri ile de durumu anlayabilirsiniz. Bu testlerin ne kadar da güvenirliği olmasa da yine de biraz olsun size fikir verebilir.

Bayanlar hamile kalmak isteyen hanımlar özellikle adet günlerini mutlaka bir yere not düşmeli ayrıca yumurtlama günlerini de hesaplamalıdır ki buna göre ilişkiye girilsin. Özellikle sperm hücrelerinin 72 saat yani 3 gün yaşayabildiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda sizin yumurtlama gününüzün 24 saat canlı kalabildiği düşünülürse siz yumurtlama gününü tespit ettikten sonra 3 gün öncesi 3 gün sonrası olmak üzere 6-7 gün gün aşırı ilişki yaşamanız gerekiyor. Neden gün aşırı? Sperm hücrelerinin daha kaliteli yoğun olabilmesi için bu gerekli. Hanımlar beyler hamile kalabilmek için şunları yapabilirsiniz yazımızı da mutlaka gözden geçirin faydası olacaktır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares