Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur Tehlike İçerir mi?

Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur– Gebelikte kahverengi akıntı nedenleri? Kahverengi akıntı ve kasık ağrısı eşlik eden durumlar? Gebelikte kahverengi akıntı neyin habercisi? gibi sorulara yanıtlar arayacağız siz değerli misafirlerimiz için. Gebelikle birlikte sizin de yeni yeni rastladığınız değişimler oluşabilmektedir. Bu gerek fiziksel değişimler gerekse hormonların etkisiyle yaşanabilir. İlk üç ay özellikle siz bunlara adapte olmaya çalışırsınız. Çoğunlukla bu ilk 3 ay değişim belirtilerin yaşandığı aylardır. Hamileliğin ortası 3 aylık dönem daha rahat sizin de gebeliğinize alıştığınız bir dönemdir. Son 3 aylık dönemde ise daha çok fiziksel değişimleri gözlemlersiniz. Peki merak edilen konuya gelirsek gebelikte neden kahverengi akıntı yaşanır nedenleri nelerdir?

Anne adayına doktorunun çok iyi şekilde açıklama yapması onu birtakım durumlara karşı uyarması bilgilendirmesi önemlidir. En azından anne adayı böyle bir durumla karşılaşırsa çok büyük endişe etmesine mani olmak için açıklama iyi olacaktır. Bizler de buradan sizlere en doğru bilgileri sunmaya çalışıyoruz tabii ki. Gebe bir anne adayında kahverengi leke ne durumda olabilir? İlk olarak gebeliğin oluşumu ve oluşan döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme çabasında bir kanama görülebilir. Bu kanama karşısında endişe duyabilirsiniz hatta düşük mü yaşıyorum ya da adet mi oluyorum diye düşünüp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu gebeliğin ilk haftalarında meydana gelebilecek üstüne görme yerleşme kanaması implantasyon hepsi de aynı yere çıkıyor bu durumda kadında adetten farklı bir kanama durumu oluşabilir. Şunu da belirtmeliyim ki bu her kadında olacak diye bir kural yok. Olursa 3 günden fazla sürmeyecektir ve leke şeklinde olacaktır.

Gebelikte östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle açık renkli kokusuz akıntılar oluşabilir bunlar zararsızdır. Rengi kokusu farklı akıntıların mutlaka doktora bildirilmesi gerekir. Kanamalar bazen kırmızı kan şeklinde de olabilir ama bu durumun ciddiyetini daha da artıran akıntılardır. Tabii kahverengi akıntıların da küçümsenmemesini söylemek isterim. Kanamanın arttığı ve devam etmesi durumunda acilen mutlaka doktora görünülmeli. Bu durumda düşük yaşıyor da olabilirsiniz. Düşük kanamaları gebeliğin daha çok ilk 3 ayında gerçekleşebileceğini bilmenizi isterim. Yine rahim ağzında meydana gelen değişikliklerden de kahverengi akıntılar meydana gelebilir. Örneğin gebeliğin yine başlarında kan akışı fazla olduğu için lekelenmeler akıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Hanımlar korkutmak gibi olmasın ama her türlü kanamada mutlaka doktorunuza başvurun. Kanama azdı geçerdi filan bahaneler sonu kötü olan şeylerle bitebilir. Özellikle anomali gebelik durumları dış gebelik mol gebelik gibi durumlarda da kanama oluşabilir. Tabii bu kanamalar daha şiddetli ve rengi farklı olabilir. Dış gebelikte özellikle döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir bölgeye yerleşmesi ile oluşur ve önemli iç kanama oluşturabilen bir durumdur. Mol gebelikte aynı şekilde bebek dışında başka bir dokunun rahme yerleşmesidir. Mol gebeliğinde en bilinen belirtisi kanamadır. Gebelikte yaşanan cinsel ilişki, vajinada ya da iç kısımda yırtılmalar travma oluşması da ufak kanamalara yol açabileceğini unutmayın. Yine en çok sorulan cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu yazımızı mutlaka inceleyin.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares