gebelik

Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı Sonuç Değerlendirme

Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı– Beta hcg değerleri anlamları sonuç değerlendirme uzmanlık gerektirmez ama önemli değer aralıklarını yorumlamak için epey bir bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hamile kalmak isteyen kadınların en çok merak ettiklerinden konulardan biridir beta hcg. Özellikle yorumlama konusunda oldukça çok sorular geldiğini söylemek isterim. Beta hcg hormonu hakkında sizlere biraz bilgi vermek ayrıca beta hcg değerlerine göre değerlendirmeler de yapmak istiyorum sizler için.

Beta hcg hormonu hamilelikle birlikte salınım gösteren bir hormondur. Yumurtlama zamanı ile sperm hücresi ile döllenen yumurta tüplere doğru hareket eder bu hareketi esnasında oluşan döllenmiş zigot bölünerek çoğalmaya devam eder ve bu arada 3-4 gün içerisinde rahme yerleşmiş olan hücre artık burada gelişimini sürdürmek için önemli bir başlangıç yapmıştır. Yaklaşık olarak ilişkiden sonra 6-7 gün sonra da rahme yerleşmiş olan bu hücre ile hamilelik hormonu olan beta hcg kanda yükselmeye başlar. Muhtemelen de 6-12 gün içinde beta hcg testi yaptırdığınızda muhtemelen sonucu alabilirsiniz. Bu esnada adetinize de yaklaşık olarak 4-5-6 gün kala kanda beta hcg sonucunda hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Beta hcg yükselmeye başladığında hamilelik için gerekli olan progesteronun da salınım yapmasını sağlayan bir hormondur. Progesteron hamilelikte embriyonun tutunmasını sağlayıp düşüğü engelleyen bir hormondur.

Beta hcg hormonu hamilelik oluşursa yükselmeye başlar ve böylece hamileliğin ilk tayinini yapmak için beta hcg testi güvenilir bir test olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yükseliş ilk olarak kanda ortaya çıkar iki günde bir iki katı belki de daha fazla artış göstermesi gerekmektedir. İdrarda daha sonra yükselime geçer beta hcg. İdrar testi yapmak için adet gününüzün geçmesini beklemeniz doğru olacaktır. Zira sonuçlar yanlış ya da yanıltıcı çıkacaktır. Şimdi ise değerlere biraz göz atalım hanımlar. Öncelikle hamilelik oluşmamış ise kandaki beta hcg 0-10mlU/ml çıkacaktır. Hamileliğin oluştuğunu varsayarsak bu gebelik haftasında göre değişik değerlerle karşımıza çıkacaktır. Beta hcg değerleri özellikle anormal gebeliklerin tespitinde de önemli bir dayanaktır. Dış gebelik gibi anormal gebeliklerin tayininde değerler doktorunuza ipucu verecektir. Gebelik oluşan bir kadında gebeliğin ilk haftası son görülen adete göre tespit edilir. Buna göre de izlem yapılır. Gebelik testinde 5-10 mlU/ml ile değerle karşılaşıldığında ise gebeliğe şüpheli gebelik olarak bakılır ve yeniden test istenebilir. Dediğim gibi beta hcg normal bir gebelikten söz edebilmek için 2 günde bir katlayarak artması gerekir. Ayrıca beta hcg değerleri de kesin bir kanıt değildir bunun için 4.-5. haftalarda ultrason ile kesenin görülmesi gerekir. Eğer beta hcg değerlerinin yükselirken düşmeye başlaması anormal bir gebeliğin belirtisi sayılır ayrıca bu düşüğe de sebep olabilir.

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares