Vajinismus Hamile Kalabilir mi? Merak Edilenler

Vajinismus Hamile Kalabilir mi– Vajinusmus aslında kadınların korkulu rüyalarından biridir aslında. Bu evlendikten sonra ortaya çıkar aylarca sürebilen bir sorun olmaktadır. Özellikle yeni evlenen kadınların merak ettiği sorulardan biri de vajinismus hastalarının hamile kalıp kalamadığıdır. Vajinismus hakkında bilgiler sunarken tabii ki bu önemli konuya da değinmek isterim. Vajinismus cinsel ilişki anında ağrı hissedilmesidir. Bu ağrılar istemsiz şekilde kasılan kaslar sebebiyle oluşur. Bu sayede ilişki yaşarken ağrı kasılma olur. Bu aynı şekilde vajinal muayene sırasında da oluşabilen kasılmalardır. Vajinismus vajina etrafındaki kasların kasılması ile ilişki esnasında geri çekilme itme, sıkıntı hissi duyarlar ağlayacak kadar kötü de olabilir bu sıkıntı.

Vajinismus tabii ki tedavi edilebilir bir hastalıktır. Durum incelemesi yapıldıktan sonra inceleme sonucunda fiziksel bir sıkıntı yoksa psikolojik görüşmelerle bu hastalık tedavi edilebilir. Vajinismus tedavisini psikologlar ve uzman doktorlar yaparlar. Tam anlamıyla tedavinin belli bir tedavi yöntemi yoktur genelde seanslar ayarlanarak bilişsel ve davranışsal yöntemler uygulanarak bu hastalıktan kurtulma yolları sağlanır. Ayrıca bir önemli yöntem de son yıllarda sıkça uygulanan hipnoterapi uygulanmasıdır. Bu sayede hastanın rahatlaması genital organını tanıması adına önemli uygulamadır. Ayrıca terapilere eşlerin de gelmesi istenir bu sayede daha kolay bu hastalıktan kurtulma amaçlanır. Bir diğer önemli tedavi yöntemi de pelvik kaslarını kontrol etmeye yaraya egzersizlerdir. Vajinismusun oluşma nedeni genelde psikolojik sebeplere bağlı olmakta. Bu yetersiz cinsel bilgiye sahip olma, ilk gece korkusu, aile ve çevrenin cinsel bilgilendirme konusunda eksik ve yanlış yönlendirmeleri. Özellikle genç kızların bir kanısı vardır sürekli ki bu da erkeklerin onlara zarar vereceği düşüncesi kızlık zarının bekaretinin bozulması korkusu onlara bu hastalığı getiren önemli sebeplerdir.

Vajinismuslu bir hasta tabii ki hamile kalabilir yalnız bu birleşme vajinismustan ötürü cinsel birleşme olamayacağı için tıbbi yöntemlerle mümkün olabilmektedir. Vajinismusun doğumdan sonra düzeleceği gerçeği diye bir şey yok. Ama hastanın hamile kalmadan önce bu hastalığın tedavisi için uğraşması gerekir nihayetinde kolay atlatılan bir hastalıktır. Vajinismus tedavi edilmez ise karı koca arasında sıkıntılar çıkabilir, kadın istemedikçe erkek istemekte diretecek ve tabii bu boşanmaya kadar gidebilir. Vajinismus tedavisinden sonra cinsel birleşme yolu ile her çift bebek sahibi olabilecektir. Vajinismus tedavisinde zamanında çok ilaç uyuşturucu ilaçlar kullanılmış ama çözüm olmamıştır nihayetinde bu hastalığın bir psikolojik sebepli ortaya çıkabileceği ortaya konmuş böylece ruhsal terapilerle çözüm aranmaya başlanmıştır. Ve sonunda cinsel terapilerin işe yaradığı gözlemlenmiştir. Vajinusmus sıkıntınız varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Sadece bebek sahibi olabilmek için değil cinsel birleşmenin kadın için de gerekli olduğu unutulmamalıdır özellikle bu tedavi edilmez ise hayatınızı daha kötü hale çevirebilir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares