gebelik

Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Testi– Evliliğin önemli bir amacı olan bebek sahibi olmak her yeni evlenen çiftin planında mutlaka vardır. Her kadın anne olmak her erkek te baba olmak hayaliyle yaşar bazen bu doğal yoldan olabilirken bazısı da aylarca belki yıllarca bekleyebilir. Özellikle son yıllarda sayısı oldukça artan kısırlık vakaları ile yardımcı üreme yöntemlerine başvuran çiftlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla ne yazık ki. Günümüzün önemli bir sorunu haline gelen kısırlık iki taraflı da olabiliyor yani erkek ve kadında %50 olarak incelenmiştir. Kadındaki sorunlardan en çok görülen yumurtlama problemleridir.

Evlilikten sonra 2 yıl kadar bebek sahibi olamayan çiftler mutlaka jinekolağa görünmeli. Sorun nereden kaynaklanıyor tahliller muayeneler yapılmalı. Yumurtlamadan kaynaklı bir sorun varsa öncelikle ilaç tedavisi ile işe başlanabilir. Doktorunuz sorunun önemine uygun olarak size zaten tedavi şekli sunacaktır. Adet düzensizliği yumurtlama problemi gibi sorunlarda klomen benzeri yumurta geliştirici ilaçlar kullanılmaktadır. Şansını bu yönde deneyip sonuç negatif olanlar yumurta büyütücü iğnelere geçerler. Bu iğneleri hasta kendine yapabilir kolaylıkla doktorunuzun ayarladığı dozda düzenli olarak karından vurularak yapılan bu iğne hormonlara etki ederek yumurtaların gelişmesini sağlar. Bu sırada tabii ki ultrason muayenesi yapılır arada yumurtaların durumu kontrol edilir. Gerekirse doktorunuz tarafından ilacın dozu düşürülebilir ya da artırılabilir. Yumurtaların 18-20 mm olmasının ardından doktorunuzun öngördüğü zaman diliminde yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Yumurta büyütme iğnesi düzenli doktorunuzun öngördüğü kadar günde yapılır adetin 2. günü başlanır ve yumurtalar istenilen boyuta gelene kadar yapılır. Yumurta çatlatma iğnesi ise yumurta büyüten iğnelerden tamamen farklıdır. Büyüyen yumurtaları tek dozla çatlamasını sağlar.

Yumurta çatlatma iğneleri ve yumurta geliştirici büyütücü iğneler farklıdır. Yumurta çatlatma iğnesi doktorunuzun talimatı ile istenilen zaman diliminde yapılmalıdır. İlişki ile hamile kalma planında ya da aşılama tüp bebek gibi yöntemler denenirken yumurta çatlatma iğnelerinden faydalanılır. Çatlatma iğnesi olduktan sonra 35-36 saat sonra yumurta çatlar ve o anda aşılama ya da tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Eğer sadece ilişki ile hamilelik planlanıyorsa doktorunuz size ilişki yaşamanız gereken günlerin reçetesini çıkaracaktır. Yumurta çatlatma iğnesinden sonra yaklaşık 14-16 gün sonra adet olunur. Yani doğal yoldan ilişki yaşadıysanız yumurta çatlatma iğnesinden sonra 12-14 gün sonra test yapabilirsiniz. Ama adetinizin geçmesini bekleyerek işi garantiye alabilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares