gebelik

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Nasıl mı Buyrun

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım– Hamile kalmak isteyen bebek sahibi olmak bayanlar özellikle ilk olarak gebelik testi yapmadan hissedebilecekleri bazı değişimler belirtiler ararlar. Bu konuyla ilgili test yaptırmadan önce belirtilere ilişkin çok fazla soru da almaktayız. Tabii ki belirtilere göre kesin bir şey söylemek doğru olmaz ama bazı kadınlarda erken gebelik belirtileri belirebilir. Şimdi dilerseniz test yapmadan hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız bunun hakkında önemli bilgiler sunalım.

Hamilelik isteyen kadınlar genelde hayal kırıklığı yaşamamak için ilk etapta test yapmaktan çekinebilirler. Onun için daha çok belirtilere yoğunlaşırlar. Tabii bazen hamilelik isteyen kadınlarda belirtiler psikolojik olarak da ortaya çıkabilir. Ya da çoğunlukla adet dönemine yakın belirtiler yaşandığı için adet belirtileri ile hamilelik belirtileri karıştırılabilmekte. Özellikle idrar testlerinin fazla güvenilir olmaması ya da erken yapıldığı için yanıltıcı olabilmesi durumu ile hanımlar tarafından çok çekici gelmemekte. Hamilelik denemeleri sürecinde sürekli test yapmaktan sıkılan kadınlar özellikle daha çok belirtiler hakkında sorgulamalarda bulunur ve belirtilerde hamileliğinin olup olmadığını anlamaya çalışırlar. En zor durum ise adet düzensizliği yaşayan hormon dengesizliği ve polikistik over hastalığı yaşayan kadınlardır. Adet düzeni olan kadınların işi aslında daha kolaydır diyebilirim. Yumurtlamaya bağlı adet düzensizliği olanlarda ise her adet gecikmesinde acaba mı? diye sorgulamaya düşerler. Burada en erken belirtilere kulak vermek gerekecek. Şimdi sizlere test yapmadan hamile olabileceğinizin sinyallerini veren belirtileri verelim.

Adet gecikmesi: Hamile olabildiğinize dair ilk ipucu adet gecikmesidir. Adet gecikmesinden önce pek belirti yaşanmaz. Adet gecikmesinden 14 gün önce kadar zaten yumurtlama olur ve bunun yaklaşık 8-10 günü döllenme ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile geçen süredir. Yumurtlamadan sonraki 14 gün yani adet gününüze olan zaman dilimine kadar zaten kesinlikle bir belirti görmezsiniz. Ha şu var ki döllenen yumurtanın rahme yerleşme sürecinde leke tarzında kanama gelebilir bu da size hamile olabileceğinizin belirtisini verir ama siz adetim erken geldi sanarak hamile olduğunuzu hiç düşünmezsiniz. Buna yerleşme kanaması implantasyon denir. Her kadında olmayabilir ama olursa yaklaşık adet tarihinizden daha önce gerçekleşebilir. Adet gecikmesi ile her zaman gebelik oluşmuş sayılmaz bazen stres sıkıntı yorgunluk mevsim değişimine bağlı olarak da adet gecikmesi yaşanabilir.

Mide Bulantısı Kusma: Hamileliğin 3. haftasından sonra yani yumurtlama olup döllenme olduktan sonra mide bulantısı kusma gibi erken şikayetler görülebilir. Belirtilerin her kadında aynı olmadığını belirtelim.

Şişkinlik: Hamileliğin oluşmaya çalıştığı dönemde şişkinlik olabilir bu hormonların yükselmeye başlamasının da etkisi olabilir. Diyorum ya hani daha çok hamilelik belirtileri ve adet belirtileri karıştırılır. Karıştırılması çok doğal çünkü çoğu kadında adet zamanına yakın karında göğüslerde şişkinlik olabilir.

Memelerde Dolgunluk Ve Büyüme: Bu belirti de genelde adet dönemine yakın oluşabildiğinden hamilelik belirtisi olarak sayılır evet ama karıştırılabilir. İlk zamanlar anlaşılmaz ama adetiniz geçtikten sonra da memeler dolgunlaşmaya büyümeye devam edecek ileri haftalarda renk değişimi olduğunu da gözlemleyeceksiniz.

Yorgunluk ve Uyku Hali: Hamilelikte progesteron hormonunda oluşan artıştan ötürü yorgunluk uyku hali yaşamanız olası. Kendinizi bu yüzden çok yorgun hemen uyumak isteği içinde bulunabilirsiniz.

Yukarıda anlattıklarıma ek olarak sık idrara çıkma, baş ağrıları, yeme içme değişiklikleri görülebilir. İlk belirti adet gecikmesidir ama tam anlamı ile bu da bazen olmayabilir. Sizin en doğrusu ilişkinizden 14-15 gün sonra yani adetinize gelen günü birkaç gün geçtikten sonra test yapmak doğru olacaktır. İdrar testlerine güveniniz yoksa ve hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız adetinize 3-4 gün kala da kan testi yaparak sonucu öğrenebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares