gebelik

Gebelikte Kisti Olanlar Kistin Bebeğe Zararı Olur mu?

Gebelikte Kisti Olanlar– Gebelikte oluşan kistler, gebelikte oluşan kistler bebeğe zararı olur mu? Ya da kistim var bu gebeliğe engel olur mu? gibi sorular çok fazla geliyor. Şimdi sizlere gebelikte ya da gebelik öncesi oluşan kistler hakkında bilgiler sunacağım. Her annenin ya da anne adayının endişesidir. Kistlerin gebeliğe engel olup olmayacağı ya da gebelikte oluşabilen kistlerin bebeğe herhangi bir zararı olup olmadığı çok merak edilir. Normal şartlarda bile yumurtalık kistleri rahatsızlık duyulan bir durum iken gebelikte daha can sıkıcı olabilmektedir. Hatta hamilelikte özellikle çok zararı bulunmayan kistler bile anne adaylarını oldukça endişeli yapabilir.

Yumurtalık kistleri gebelikte oluşabileceği gibi normal zamanda hatta kadınların en çok doğurgan oldukları yaş aralığında daha sık görülmektedir. Normal zamanda kist bulgusuna rastlandı ise yumurtalıklarınızda doktorunuz bunun zararlı mı zararsız mı olduğu hakkında sizi takibe alacaktır. Gebelik öncesinde yumurtalıklarda bir kist oluşumu gözlemlenmişse bunun boyutu ve ne tür olduğuna bakılır. Zararsız küçük ise zaten ilaç tedavisi ile eritilir. Ama boyutu ve zararlı olabileceği gözlemlenmiş ise bu ameliyat ile alınmaktadır. Peki gebelikteki yumurtalık kistlerine ne şekilde bakılır ve ne tür tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Gebelikte rastlanan yumurtalık kistleri çoğu zaman ilk haftalarda kendiliğinden yok olabilir. Özellikle gebelikte kiste rastlanmış ise bu  14. haftasına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir çoğunlukla da geçer ama 18. haftaya kadar geçmeyen kistler ameliyat ile alınır. Kistler hakkında bilgi için kan tahlili ultrason muayenesi hamile olmayanlar için ise laparoskopi gerekebilir. Laparoskopi karından cerrahi müdahale ile yapılan bir inceleme işlemidir.

Yumurtalık kistleri gebe olmayan normal adet döngüsü geçiren bir kadında da oluşabilir dedik. Bu yumurtalık kistleri bir nohut tanesi kadarken bazen de portakal büyüklüğü kadar olabilir. Çoğu kist zararsız ve tedavi gerektirmeyebilir ama bazıları da kanser taşıyabilir bunların anlaşılması için doktorunuzun kontrol altına alması gerekir sizi. Kistler ne kadar da zararsız olsalar tedavi edilmesinde fayda var çünkü zararsız kistler bile burkulabilir kanamaya yol açabilir ciddi ağrılar oluşturabilir böyle olunca da kiste sahipken hamile kalmanız biraz riskli olabilir. Her ne kadar gebe kalmaya engel olmasa da kistlerin öncelikle tedavi edilmesinden yanayız. Bu kistlerden çeşitli olanlar vardır en bilineni sanıyorum ki çikolata kistidir. Bu kist adını içinin kan ile dolu olması hafif kan kırmızı renginden alır. Bu kist genelde cinsel ilişki sırasında ağrı verirler. Hamilelikte de oluşabilen kistler eğer ki 7-8 cm den büyük ise ve 18. haftaya kadar kaybolmaz ise mutlaka ameliyat gerektirir. Yine eğer büyümeye devam eden zararlı bir kist durumunda ameliyat şarttır ve bunun için en uygun zaman 18. haftadır. Rahim ağzı kanseri hamile kalabilir mi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares