Beta Hcg Değerim Yüksek İkiz Gebelik Olabilir mi?

Beta Hcg Değerim Yüksek– Hamileliğinizin ilk belirlemesi kan testi ile yapılır. Kandan yapılan beta hcg testi ilk hamilelik belirleme testidir. Aslında idrar testlerinden daha kesin ve daha erken öğrenme şansınız bulunmaktadır. Bunun nedeni de hamilelik hormonunun döllenmeden hemen sonra ilk olarak kanda hızla yayılmaya başlamasıdır. İdrarda daha sonra yükselmeye başlayan beta hcg evde yapılan idrar testleri ile ancak adetinizin geçmesinden sonra belirlenebilecektir.

Kanda beta hcg değeriniz döllenme oluştuktan sonra döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile salınmaya ve yükselmeye başlayacaktır. Bu yaklaşık olarak yumurtlama ya da ilişkiden yaklaşık 6-10 gün içinde yani bu da adet gününüzden birkaç gün önce olabilir. Yani siz adetinizin gününden birkaç gün önce test yaparsanız muhtemelen sonuç alabilirsiniz. Evet asıl konumuza gelecek olursak beta hcg değerleri ne anlama gelir? Düşük çıkması ya da yüksek çıkmasından ne anlayabiliriz acaba? Beta hcg değerleri ile ilgili çok sorular olabiliyor. Anne adayları hamile kalmak isteyen hanımlar özellikle beta hcg değerleri konusunda bilgilenmek istiyorlar. İkiz gebelik de tekil gebelikten farksızdır en azından ilk zamanlar. Yani örneğin bunu idrar testinden anlamanız mümkün değildir ya da size hissettiğiniz belirtiler de ikiz ya da tekil gebelik mi olacak bir işaret sunmaz. Bunun tek yöntemi kanda yapılan beta hcg testidir.

Kanda ölçümü yapılan beta hcg hormonunun yüksek çıktığı durumlar olabilmektedir. Bunun nedeni olarak aslında ilk çoğul gebelikten şüphelenilir ve doktorunuz yeniden test yapmanızı isteyecektir. Aslında tam olarak kanda yapılan gebelik testi de bir belirleme değildir. Bunun kesin tanısı ultrasonda keselerin görünmesi ile kesinleşecektir. 4.5-5. haftalarda vajinal ultrason ile 6. haftalarda karından ultrason ile keseler görülebilmektedir. İşte keseler aslında gebeliğin çoğul olup olmadığını kesin gösterecektir. Özellikle beta hcg bir anormal gebelikte de söz konusu olabilmektedir. Dış gebelik, mol gebelik gibi durumlarda da çok yüksek çıkabilmektedir. Eğer çoğul gebelik söz konusu ise tekil gebeliğe oranla çok fazla kat kat fazla değer çıkabilir. Eğer değer yükselirken birden düşmeye başlaması da olumsuz bir şeyler olabileceğine işaret olmaktadır. Beta hcg değerim benim ikiz gebeliğimde ilk yaptırdığımda 370 üç gün sonra yaptırdığımda ise 2279 değerim çıkmıştı. Bu şekilde tekil gebeliğe göre çok katlayarak artması ikiz (çoğul) gebeliğe işaret edebileceğini gösterir. Yine de beta hcg değerinin yüksek çıkmasının tek sebebinin çoğul gebelik olmadığını yukarıda size anlattım.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares