Doğum Kontrol Hapları Kısır Yapar mı? Aklınızdaki Sorulara Yanıt Burada

Doğum Kontrol Hapları Kısır Yapar mı– Bir korunma yöntemi olan doğum kontrol haplarının bir inanışa göre yumurtalıkları küstürüp kısırlık yapacağına dair düşünceler yer almakta. Özellikle başka korunma yöntemlerini tercih etmeyen ve yıllarca doğum kontrol hapları ile korunan çiftler var. Dolayısı ile bu hapların üremeye olumsuz bir etkisi olup olmadığı da merak konusu. Çok uzun yıllardır kullanılan bu haplara dair neden hala ön yargı var anlamıyorum. Ya da ön yargınız var madem başka bir korunma yöntemini tercih edeceksiniz. Bu yazımızda aslında bu oluşan ön yargıları kaldıracak sorularınıza yanıt olacak önemli bilgiler sunmak istiyorum sizlere.

Doğum kontrol hapları dediğim gibi hem kolay uygulanabilen hem de çok uzun yıllardır etkisi görülmüş koruma açısından sağlam bir yöntemdir. İçeriğinde östrojen ve progesteron ikisinin de yer aldığı ilaçlardır sadece progesteron içeren korunma hapları da bulunmaktadır ki bunlar emzirme döneminde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu önemli iki hormon sayesinde korunma hapları yumurtlamanın önüne geçici, spermleri ve yumurtaların birleşmesini engelleyici, tüplerin hareketlerini değiştirici gibi rolleri vardır. Kısacası yumurtlamayı engelleyerek döllenmenin oluşmasını engeller tabii etkili ve en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri olmuştur. Doğum kontrol haplarının başarısızlık oranları elbette vardır. Bunlar hapların kullanış biçimine hapların türüne göre değişebilmektedir. Başarısızlık oranı da aslında binde bir olan bu haplar oldukça etkili. Mutlaka kullanım anında düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz bu ilaçları. 21 gün boyunca kullanılan bu hapları genelde adetin ilk gününden başlayarak her gün aynı saatte almalısınız. 1 kutu bittiğinde yeni kutuya başlamak için 7 gün ara verip yeni kutuya 8. gün başlamanız gerekir. Bir gün hapı almayı unuttuğunuzda aklınıza gelince hapı almalısınız böylece korunmaya devam edersiniz. Unuttuğunuz iki gün için korunma düzeyi en aza indiği için mutlaka başka bir korunma yöntemi denemelisiniz tedbir amaçlı.

İşte aslında bu doğum kontrol haplarının hormon içermesi durumu kadınları oldukça endişelendirmektedir. Özellikle çevreden duydukları sözler onları daha fazla endişeye sokmaktadır. Koruyor ama ya kısır yaparsa? Ya yeniden hamile kalamazsam? gibi sorular mutlaka aklınızdan geçiyordur. Doğum kontrol haplarının hamile kalmak isteyenler üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamakta. Yani hapı bırakıp artık korunmayı kesip hamile kalmak istediğinizde korunma ortadan kalkar ve hemen hamile kalabilirsiniz. Özellikle hapı bıraktıktan sonraki 1 ay içinde hamile kalanların olduğu gözlemlenmiştir. Bu hapları bıraktıktan sonra gebe kalmada gecikenler endişelenmesinler bu hapların kısırlık üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Yani en geç 1 yılın sonunda hamile kalma şansınız yüksek.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares