Gebeliğin 12. Haftasında Neler Yaşanır?

Büyük bir mucize olan bebeğiniz ana rahminde büyümeye devam ediyor. Yavaş yavaş sizin kollarınızda olacak olan yavrunuzun gelişimi tüm hızıyla sürüyor. Zaman o kadar hızlı geçiyor ki hamileliğinizin tadını çıkarmaya bakın. Hamileliğinizi öğrendiğiniz testte pozitif gördüğünüz gün daha dün gibi iken bu haftalar da hemencecik geçiverecek. 11. hafta gelişimine dair anlattıklarımızı buradan inceleyebiliriz. Bebeğiniz bir mercimek tanesiyken artık 4. ayına giren bebeğiniz oldukça büyümüş size kendisini hissettirmeye başladı. Bakalım sizde ve bebeğinizde neler yaşanıyor hep birlikte bakalım.

12. haftada bebeğin emme refleksi gelişmiştir
12. haftada bebeğin emme refleksi gelişmiştir

Bu haftada artık organların işlevlerini görmeye başladığını görüyoruz. Artık bu haftada bebeğinizin emme refleksi gelişmiştir. Bebeğinizin beyni hormon üretmeye başlar ve yine sinir hücreleri olağanüstü bir şekilde büyümeye ve bölünmelere başlar. Minicik böbrekleri artık idrar üretimine başlayacaktır. 6-7 cm boya ulaşırken 14 gram kadar ağırlığa ulaşmış durumda. Bütün organların şekillenmiş ve oluşumunu tamamlamış olduğunu kesin söyleyebiliriz. Tırnakları hala oluşum sürecinde. Aslında biliyoruz ki cinsiyet konusunda merak içindesiniz. Kız mı olacak erkek mi?  Bu aslında belli oldu. Bebeğinizin genital bölgesi kız ya da erkek cinsiyeti oluşmuş durumda. Hatta bazı doktorlar bu haftalarda nadiren de olsa bunu görebilirler. Ama normalde 18.ve 20. haftalar bebeğin cinsiyetinin kesin olarak bilinebildiğini gösterir. Ultrason ile şuan bunun bilinmesi çok düşük diyebiliriz. Ama kız ya da erkek bebek tahmini yapabilmek için Çin takvimi yönteminden yardım alabilirsiniz. Ağzını sürekli açıp kapayabilen bebeğinizi bu hareketi yaparken ultrasonda siz bile görebilirsiniz.

hamileliğin 12. haftasında cilt lekeleri oluşabilir
hamileliğin 12. haftasında cilt lekeleri oluşabilir

Annede oluşan değişimlerde rahminiz artık genital bölgeden ayrılarak yukarı doğru çıkmaya başlayacaktır. Bu demek oluyor ki mesane üzerine baskı yapan rahim artık sık idrara çıkmanıza sebep olmayacak. Bu haftalarda migren ağrılarınız artabilir. Yine ciltte oluşan değişimler yaşanabilir. Cilt lekelenmeleri, sivilceler ortaya çıkabilir. Cildiniz korumasız şekilde güneşe çıkmayın. Hamileliğin etkisi ile cildiniz çok kolay etkilenir bu yüzden güneş koruyucu kremle çıkmanız cildinizi koruyacaktır. Bulantıların iyice azalmasıyla artık kilo alımı hızlanacaktır. Yine her zaman dediğimiz gibi düzenli beslenmeye dikkat etmeli zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares