Gebelik Belirtileri

Gebelikte 13. Hafta Değişimleri

Haftalar durmaksızın ilerlerken bebeğiniz gereken gelişimlerini tamamlıyor ve siz de tabii bebeğinizle birlikte gelişim ve değişim gösteriyorsunuz. İlk zamanlara nazaran daha sıkıntısız ya da az sıkıntılı bir döneme girdiniz. Daha çok bebeğinize konsantre olabilecek onunla bağınızı güçlendirebileceksiniz. Aslında bebeğiniz 13 hafta öncesinde ne kadar küçükse şimdi de çok büyümüş değildir. Ama bakılacak olursa 13 hafta öncesine göre büyüktür. 13 haftada çok büyük gelişim ve değişimler yaşamıştır. İlk hafta hamileliğiniz ile ilgili neler oluyor konumuza buradan ulaşabilirsiniz. Böylece ne kadar yol kat etmişsiniz bunu görebilirsiniz. Şimdi dilerseniz 13. hafta gelişimlerine bakalım.

13. hafta fetus görünümü
13. hafta fetus görünümü

Hamileliğinizin en rahat geçecek dönemlerine hoşgeldiniz. Artık hamileliğinizin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz. Bebeğiniz artık 6-7 cm, ağırlığı ise 15-20 gram kadardır. Yani buna bir büyük boy elma tanesi kadar da diyebiliriz. Bebeğinizin ağırlığının boyundan çok daha hızlı geliştiğini açıkça sizde görebilmektesiniz. Doğduğunda ağırlığı ortalama 3.5 kg kadar olacaktır. Şimdi bakıldığında o kadar küçük ama ileri ki zamanlarda hızla büyüyecek hatta doğuma yakın birden kilo alma atağına geçecektir bebeğiniz. Artık bu haftada çok gelişmiş ultrason cihazları ile cinsiyet kesin tahmin edilir. Aslında normal bir ultrason cihazında da bebeğiniz cinsiyetini gösterebilir. Ama yine de bazı doktorlar kesin bilgi için 18. haftayı beklemek isterler. Bebeğinizin kafası vücudu ile hala orantılı değil yani kafası hala gövdesinden büyük. Bebeğinizin bu hafta kol ve bacakları gelişip uzarken kemikleşmeye devam eder. 11. haftada olan bir gelişme olan gözlerin yanlardan öne doğru hareketi bu haftada sürüyor. Bağırsaklar artık karın bölgesinde yerine oturuyor. Pankreas, bağırsaklar harekete geçerken, beyin daha fazla hareketini artırmakta böylece bebek buna bağlı hareketlerini artıracaktır. 23. haftalarda ise beyin artık tamamen gelişimini tamamlamış olacak. Yine ses telleri de gelişimini tamamlamış olacaktır.

13. hafta gebelikte bebeğin boyutu bir elma kadardır
13. hafta gebelikte bebeğin boyutu bir elma kadardır

Sizde neler değişiyor peki ona bakalım. Sıkıntılarınızın çoğu sonlandığı için artık hamileliğinize son gaz adapte olmuş durumdasınız. Fetus artık kalsiyum ve demir ihtiyacını artırmakta ve buna bağlı olarak siz de takviye olarak kalsiyum ve demir vitaminlerine başlamak durumunda kalabilirsiniz. Karnınızın büyüdüğünü yakından bakanlar farkedebilir. Genleşen rahminiz dolayısı ile karnınızı da gererek çatlamalara sebep olabilir. Vücudunuz genişlerken artık kendinize hamile kıyafetleri bakınabilirsiniz. 14. haftayı buradan inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares