Gebelik Belirtileri

Hamilelikte 31. Hafta

Bu haftalarda artık bebeğinizin büyümeye hız kazandırdığı dolayısıyla sizin de ağırlaşıp sıkıntılarınızın baş göstereceğini bilmenizi isteriz. Artık her şeye karşı hazırlıklı olup tedbirli davranmalısınız. Eşinizle birlikte hareket ederek hazırlanması gereken her şeyi hazırlayın. Örneğin hala hazırlık yapmadıysanız elinizi çabuk tutun ve doğum hazırlık listemize göz atın. Bu haftada bol bol dinlenirken bebeğinizin hareketlerini kontrol etmenizdir. Bu son haftalarda önemli bir durumdur. 1 saat içinde en az 10 kez hareketlenmesi sağlıklı ve normal durum olduğunun göstergesidir. Bu son haftalarda bol bol dinlenip artık son haftaların tadını çıkarmalısınız ki bebeğiniz doğduktan sonra pek dinlenmeye vakit kalamayacak. Dilerseniz şimdi 31. haftanın gelişimlerine hep birlikte göz atalım.

31 haftalik bebek ultrason görüntüsü
31 haftalik bebek ultrason görüntüsü

Bebeğiniz bu haftada artık 1500 gram, 43 cm kadar olmuştur. Rahminizde mevcut olan yer bebek büyüdükçe daralmaktadır. Bebeğinizin tekmelerini çok güçlü bir şekilde hissedersiniz. Bu kemik ve kaslarının daha fazla geliştiğine işarettir. Bu anne adayını rahatsız etse de bu hareketleri hissedemediğinizde tekmelerin sizi rahatsız etmesini umursamazsınız bile. Sizi bazen uykunuzdan uyandıracak tekmeler dahi atabilir ama bu sizi rahatsız etmesin. Düşünün ki bebeğiniz gayet sağlıklı ve aktif. Anne adayı mutlaka süt ve süt ürünlerini her gün düzenli almalıdır. Artık neredeyse doğuma hazır hale gelmeye çalışan bebeğiniz yeni doğan bir bebek gibi her işlevi gerçekleştirmektedir. Uyur uyanır, 5 duyu organını rahatlıkla kullanır. Uyuduğunda ve uyandığında mutlaka anne bunu hisseder.

31 haftalik anne adayi
31 haftalik anne adayi

Size baktığımızda birçok değişiklik görülebilir. Ayaklarda ellerde şişme, karında kaşınma ve çatlaklar, yalancı kasılmalar, mide yanmaları, bel ağrıları, bacak krampları gibi durumlar gözlemlenebilir. Mide yanması için sık sık az az yemeli akşam yatmadan hemen önce yemek yememelisiniz. Zararlı alışkanlıklardan uzak durduğunuz gibi kullanılan ortamda da bulunmamalısınız. Hamilelikte cinsel ilişki önemli bir konudur. Bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var ama doktorlar genellikle sorun olmadığında cinsel ilişkiye herhangi bir yasak koymuyor. Yani son 4 haftaya kadar size kalmış bir durum. Sakin karanlık bir ortamda ayaklarınız yüksekte dinlenmek birçok şikayetinize iyi gelecektir. En ufak bir kanama ya da kasık ağrısı kramp olduğunda mutlaka doktorunuzla görüşün. 32. haftada neler olduğunu merak ediyorsanız buradan inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares