Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Düzenli adet gören kadınlar adetinin ne zaman gelebileceğini bilirler, kolay bir adet döngüsü hesaplama ile eğer hamile kalmak istiyorsanız yumurtlama zamanını da bilebilmeniz çok kolaydır. Ya adetiniz düzensiz ise? Hamilelik isteyen anne adayları için düzensiz adet görme can sıkıcı bir durumdur. Adet dögüsünde sapmalar olması sürekli düensizlikler durumuna polikistik over sendromu (PKOS) deniyor. Peki ama adetim neden düzensiz? Hamile kalmak için yumurtlama zamanımı nasıl bilirim? gibi deli sorular aklınızdan geçiyorsa hepsinin cevabı bizde. Polikistik over sendromu durumunda olanlar yazımıza göz atmalılar ki bu durum önemli bir hastalığın habercisi bile olabilir.

polikistik over nedir
polikistik over nedir

Polikistik over sendromu adet düzensizliği, zamanında gelmeyen adet kanamasıdır diyebiliriz. Bu dediğimiz gibi aşırı tüylenmeye, aşırı kilo almaya, hamile kalamamaya sebebiyet verebilir. Adetinizin başından itibaren gelişip büyümesi gereken ve adet döngünüze göre ortalama ortalarında çatlaması gereken yumurtalarınız olması gerekirken, bu gelişemeyen ve tam anlamı ile büyüyemeyen aynı zamanda gelişmediği için çatlayamayan yumurtalar adetinizin gecikmesini ya da adet olduysanız bile leke tarzında adet görmenize sebep olur. Hal böyle olunca yumurtlama zamanınızı bilememek stres sıkıntı oluşturabilir. Özellikle hamile kalmak isteyenler için yumurtlama çok önemli bir dönüm noktasıdır. Eğer adet düzensizliğiniz varsa mutlaka jinekoloja görünmeniz gerekir. Sebebin araştırılması ve çözüm bulunması gerekir. Bir kadında adet düzensizliği var ise gerekli ultrason ve kan tahlilleri yapılır. Özellikle hamilelik üzerinde çok etkili olan progesteron hormonuna da bakılarak sorun araştırılır.

polikistik over sendromu sematik görünüm
polikistik over sendromu sematik görünüm

Tahlillerin sonucunda polikistik over sendromuna karar verildiği taktirde diyetisyene yönlendirilerek kilo verimi sağlanmalı. Kilo verimi ve gerekli ilaç tedavisi ile adet döngüsünü düzene oturttuktan sonra gebe kalmanız da kolaylaşacaktır. Ancak buna rağmen hala adet düzensizliği devam ediyorsa hormon ilaçları ve iğneler ile yumurtlama sağlanabilir bunun sonrasında gerekli tedavi uygulanabilir. Yumurtlama sağlandıktan sonra normal ilişki ya da aşılama sonucunda gebe kalınması beklenmektedir. Aşılama yöntemi 3-4 kez denenebilmekte bundan da sonuç alınamadıysa tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen ve adet düzensizliği olan kadınlar mutlak suretle doktorunuza başvurmanızda fayda var. Yumurtlama problemi olan kadınlarda kist oluşumu da gözlemlenebildiği gibi durumu geciktirmemenizde fayda var.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares