Sık Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Olabilir mi

Hamileliğin temel belli başlı belirtileri vardır. Bebek isteyen çiftler özellikle bu belirtilere dikkat eder. Hamile kalmak için bekleyenler sayılan belirtilerin hepsini kendilerinde aramak zorunda değildir. Çünkü bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Tek bir belirti ile bile hamileliğinizi sürdürebilirsiniz. Peki sık sık idrara çıkmak ne kadar ya da ne derece hamilelik belirtisi olabilir? Şimdi sizlere bunun yanıtını vereceğiz.

Çok sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olabilir mi
Çok sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olabilir mi

Eğer ki bebek bekliyor ve planlıyorsanız bazı belirtileri de merak edip araştırmışsınızdır. Bu belirtiler kimi zaman hamileliğe müjdeleyici unsurlar olmakla birlikte kimi zamanda gebelik yoksa eğer ciddi bir rahatsızlığın belirtilerini de beraberinde getirir. Bu durumda bu belirtiler gördüğünüz zaman doktora görünmenizde fayda var. Sık sık idrara çıkmak gebelikte vücudunuzda fazla sıvı bulunup bu sıvıyı böbrekler çok fazla sıvı süzeceğinden dolayı bununla karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca rahimin büyüyüp idrar torbanıza yaptığı baskıdan ötürü sık idrara çıkma durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durum kısa sürebileceği gibi 9 ay boyunca da devam edebilir. Bunun yanında hamileliğin korkulu rüyası olan kabızlık da belirtilerdendir. Düzenli ve verimli beslenme bol su içme ile kabızlık sorununu biraz olsun azaltabilirsiniz.

10-gebelikte-sik-idrara-cikma
Gebelikte sık idrara çıkma durumu olur

Sık idrara çıkma ile öncelikle hamilelik aranır ama hamilelik olmadığı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu ya da diyabet gibi rahatsızlıklar aranmalıdır. Özellikle sık idrara çıkan hamile kadınlar için gece uyku bölünmesini engellemek için sıvı alımının akşam yatarken değil de gün içinde karşılanması daha iyi olacaktır. Bu hem yorgunluk ve halsizlik yaşayan hamileler içinde rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca idrar boşaltırken öne doğru eğilmekte yine mesanenizi tam boşaltmanızı sağlayacak önemli bir detaydır.

 

Shares

One thought on “Sık Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Olabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares