İştah Artması Gebelik Belirtisi mi?

Her anne adayının bir ya da birden çok gebelik belirtisi yaşaması olasıdır. Hamileliği müjdeleyici bir belirti de iştahın abartılı artması ya da iştahsızlık olarak söylememiz doğru olabilir. Bunun yanında kokulara karşı özellikle bazı yemek kokularına karşı hassasiyette görülebilen belirtilerdendir.

hamilelikte aşerme
hamilelikte aşerme

İştahın artması buna aslında aşerme diyenler de vardır bir anda burnu

nuzda sahip olmak istediğiniz bir yiyeceğin kokusunu duyabilirsiniz. Bu belirtiyi hiç yaşamayanlar olduğu gibi 9 ay boyunca yaşayanlar da vardır. Tabii şunu da belirtmemiz gerekirse iştah artmasına dikkat ederek 9 ayın sonuna kadar fazla kilo alımından da kaçınmanız gerekmektedir ki bu hem kendiniz hem bebeğin sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. İştah artma durumunda sık sık ve az az yemenizi önerebiliriz aynı zamanda her şeyi yemek yerine size ve bebeğe yararlı yiyeceklerle verimli beslenme edinebilirsiniz. Bunun yanında sık sık sıvı alımı da birçok sıkıntıyı önleyecektir. Bu sık idrara çıkan anne adayları için biraz zor olabilir ama ben şöyle bir tavsiyede de bulunmak isterim ki sıvı alımını gün içinde alıp gece yatarken sıvı almamanızı öneririm. Çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalı her zamankinden daha düzenli beslenmeyi 9 ay boyunca uygulamanız çok iyi olacaktır. Bu da doğum sonuna kadar az kilo alımı ve bebeğin güzel gelişmesi demektir.

iştah artması gebelik belirtisi mi
iştah artması gebelik belirtisi mi

Aşerme ile ilgili halk arasında şöyle bir inanış da vardır. Hamile anne adayları bunu mutlaka en az bir kez duymuştur. Bunu yersen kızın ya da oğlun olur şunu yapıyorsan kızın olur gibi bana asılsız gelen şeyleri duyabilirsiniz. Anne adayının neye aşerdiğine göre bebeğin cinsiyetinin ne olacağına dair tahminler bile yapılır ama bu asılsız ve batıl inanç olduğunu düşünenlerdenim. Yani en azından ben çok tatlı canım çekmesine rağmen iki kızım oldu 🙂

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares