Kasıklarda Ağrı Şişlik Sertleşme Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Erken gebelik belirtilerinden çok yaygın olan biri de kasıklarda ağrı batma şişliktir. Çok yaygın olarak bu neden hamile kadınlarda görülebilir. Kasıklardaki bu ağrı şişlik batma durumu rahimin kendini hamileliğe hazırlarken gerilmesidir. Her iki tarafta da olabilecek ağrı ve kramplar görülebileceği gibi tek taraf sağ ya da sol kasıkta da bu şikayetler görülebilir. Eğilme, bir yere uzanma veya yattığınız yerden kalkarken bu batma ya da ağrıyı hissedebilirsiniz.

kasık ağrısı hamilelik belirtisimi
kasık ağrısı hamilelik belirtisimi

Erken gebelik belirtileri arasında ilk belirgin olanı hepinizin bildiği üzere geciken adet kanamasıdır. Bununla birlikte mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, yüksek ateş ve ateş basması, kasık ağrıları ve krampları bunu takip eder. Bunlardan bir ya da birkaçı olduğunda mutlaka gebelikten şüphelenmelisiniz. Hamileliğin başlarında bu tüp kasılma kramp ve şişlikler normal olabileceği gibi şunu da unutmamalısınız ki 3 ay içerisinde düşük tehlikesine karşı kendinizi korumalı ve ağır işlerden kaçınmalısınız. Kasıl ağrıları yanında bel ağrısı çeken hamile kadınlarda olmaktadır. Olağan bir kasık ağrısı ya da kramp durumunda hamile ya da değil demek doğru değildir. Kasık ağrısı yanında dediğimiz gibi adet döngüsünün kontrol edilmesi gecikmiş olması bir belirti olabileceği düşünülerek bunun yanında mide bulantısı baş dönmesi, çok uyuma isteği, yorgunluk, kokulara hassasiyet, sebepsiz yere ağlama veya gülme ani duygu değişimleri, sık idrara çıkma gibi belirtiler erken gebelik belirtileridir.

hamilelikte kasık ağrısı
hamilelikte kasık ağrısı

Bunların hiçbiri yoksa ve yine şüphe duyuyorsanız idrar testi yapabilirsiniz ama şunu belirtmek isterim ki o da kesin bir sonuç vermeyebilir. En doğru sonuca kan testi ile varabilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares