Hamilelikte En Çok Kilo Hangi Aylarda Alınır?

Sizlere hamile okuyucularımızın en çok merak ettiği soruları en doğru şekilde yanıtlayarak sizlere hamilelikle ilgili bu zorlu dönemde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hamilelikte en çok kilo hangi ayda alınır? Hamilelikte kaç kilo almalıyım? gibi sorular ilk akla gelen sorular arasında. Hamilelikte alınan kilolar tabii kişiden kişiye değişir ama genel olarak hamilelikte ve doğumdan sonra alınan bu kilolar hanımları rahatsız eder. Doğumdan sonra kolay kilo verme yöntemlerini inceleyerek aldığınız tüm kilolardan kurtulabilirsiniz. Özellikle hamilelikte aşerme denilen olay iştahın bir hayli artmasına bağlı olarak canınızın her şeyi çektiğini düşünerek her bulduğunuzu yemeye çalışırsınız tabii bu da yanlış. Önemli olan hamilelikte normale göre daha çok dikkatle yaklaşmak düzenli ve sağlıklı beslenme ile hamileliğinizi sürdürmelisiniz. Bu hem size hem bebeğinize yarar sağlayacaktır.

gebelikte kac kilo alinmali
gebelikte kac kilo alinmali

Özellikle sizin canınız çekmese bile çevresel faktörlere bağlı kalarak ”Sen çift canlısını bunu da ye ne olacak” gibi sözler duyabilirsiniz. Ama asıl olan çok yemek değil düzenli ve her yararlı şeyden azar azar beslenmek en doğrusudur. Bu fazla kilolar size yarar sağlamayacağı gibi bebeğinizi de kötü etkileyecek bu doğumda zor anlar yaşamanıza bile sebep olabilecektir. Yani bu şöyledir ki siz ne kadar fazla yerseniz yiyin bebeğiniz ihtiyacı olanı kadar alacak geri kalan kilolar size kalacaktır haberiniz olsun:) Bebeğiniz özellikle ilk üç ayda kilo alımı yerine organlarının oluşup gelişmeye başladığı dönemlerdir. Bu zamanlarda pek kilo artışı söz konusu olmaz. Ne kadar aşerseniz de bu ilk üç ay hala kendinizi genç bir kız gibi hissedebilirsiniz. İl 3 ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 20 gram 8cm boyutlarındadır. İlk 3 ay içinde anne de muhtemelen 1 kg kadar alacaktır. Bundan sonra her hafta için 500 gram kadar alarak devam edecektir. İlk 20 hafta en fazla 2.5 kg kadar kilo alımı ideal olanıdır. Daha sonraki haftalarda da normal seyirde kilo alımı önemlidir. Aslında sizin hamilelikte almanız gereken ideal kilo hamilelik öncesi durumunuza da bakılarak karar verilir. Eğer hamilelik öncesi zayıfsanız vücut kitle indeksiniz 18.5 ve altı ise sizin hamilelik boyunca almanız gereken kilo ortalama 15 kg kadardır. Eğer kilolu bir şekilde hamile kaldıysanız  hamilelik süresince 8-9 kg almanız uygun olacaktır.

gebelikte saglikli ve düzenli beslenmek fazla kilo alimini engeller
gebelikte saglikli ve düzenli beslenmek fazla kilo alimini engeller

Özellikle şöyle bir durum da vardır ki. Fazla kiloları almamak için çok az beslenen hatta hiçbir şey yemeden hamilelik geçirenler 9 kg ve altı kilo ile doğuma girenler erken doğum riski, kg olarak gelişmemiş bebek doğumlarına sebep olabilecektir. Aslında normal kilolu bir kadının hamileliği boyunca ortalama alacağı kilo oranı 9-12 kg arasında olmalıdır. Hamilelik boyunca almanız gereken kilo oranı BMI belirler. BMI yani vücut kitle indeksidir. Yani.. Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde BMI 19 dan küçük ise zayıf anne yani hamilelik boyunca en az 12.5 en fazla 18 kg almalısınız. Eğer BMI 19.8 çıktı ise normal anne yani en az 9 en fazla 12 kg idealdir. BMI 20-26 üzerine çıktı ise kilolu anne yani en az 7kg en fazla 11.5 kg almalısınız. BMI 26 ve üzeri ise yani obez anne bu durumda mutlaka diyetisyen ile birlikte hareket etmek durumundasınız.

Kilo(Kg)

BMI=    ……………….. şeklinde hesaplanır.

Boy (m²)

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares