Cinsel İlişki Düşüğe Sebep Olur mu?

Gebelikle ilgili önemli bir detay da cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu? Ya da gebelikte cinsel ilişki nasıl olmalı? Gebelikte cinsel ilişki ne zaman serbest ya da ne zaman yasak olmalı? soruları hamile kadınların en merak ettikleri sorular arasında ve bence de çok önemli bir konu. Bu konu hakkında bilgilenmeli gerekirse de doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz zaten genel anlamda yasak koymayacaktır yani tehlikeli bir durum olmadığı taktirde son haftalara kadar ilişki yasak olmayacaktır. Şimdi gelelim ilişki düşüğe sebep olur mu?

gebelikte cinsel iliski düsüge sebep olur mu
gebelikte cinsel iliski düsüge sebep olur mu

Hamileliğin ilk 3 ayı önemlidir ki eğer önceki gebeliğinizde düşük yaşamışsanız bunun daha da önemli ve dikkat edilmesi şartı bulunmaktadır. Eğer ki ilk 3 ayda kasık ağrıları vajinal kanama aşırı bel ağrısı gibi şikayetleri olmayan düşük tehlikesi olmayan kadınlarda cinsel ilişki hiçbir sorun teşkil etmez. Zaten cinsel ilişkinin düşüğe sebep olma gibi durumları tespit edilmemiştir. Yine de daha önce düşük yaşayanlar ilk 3-4 ay cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilmektedir. Aslında düşükler cinsel ilişki ile alakalı olmayan bir durumdur. Düşüklere sebep olan durumlar kromozom anomalilerine, enfeksiyonlara ve progesteron eksikliğine bağlanmaktadır. Ama yine de dediğimiz gibi düşük yaşayan bayanlar eğer her konuda dikkat etmesi gerekiyorsa cinsel ilişki de bunlardan birisidir. Daha çok içinizin rahat etmesi açısından ilişki kurulmaması önerilmektedir. Yine bilmeniz gereken bazı bilgiler vardır ki bunlar cinsel ilişki sırasında eşinizin içeri boşalması durumunda bu rahim ağzının erken açılmasına ve erken doğum risklerine sebep olabilmektedir. Yine ilişki sırasında kadının orgazm yaşaması o an rahatsızlık vermese bile bu ileri ki zamanlarda yalancı kasılmaların yaşanmasına sebep olabilecektir.

cinsel iliski düsüge neden olurmu
cinsel iliski düsüge neden olurmu

Doktorunuz da sizi muayeneler sırasında bilgilendirecektir ama biz size hamilelikte ilişkiden kaçınılması gereken durumları açıklamaya çalışacağız.

Plasenta previa : Bebeğin eşinin aşağıda bulunması. Yani bebeğin eşinin doğum kanalını kapayan durumda bulunması. Plasenta previa hamileliğin son zamanlarında kanamaya sebep olabileceği gibi anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek riskli bir durumdur. Bu durumda olan hamilelerin cinsel ilişki yaşamaları doğru değildir.

Erken doğum tehdidi:  Erken doğum tehdidi bebeğin 36. haftasını tamamlamadan kendi oluşumunu henüz tamamlamamışken doğabilmesi durumudur. Daha ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz. Erken doğum riski olan hamileler özellikle çoğul gebelik yaşayan anne adayları cinsel ilişkiden uzak durmalıdırlar. Zaten doktorunuz sizi bu durumda uyaracaktır.

Açıklanmamış Vajinal Akıntı Ya da Kanama: Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yaşanabilen bu kanamalar hamileliğin herhangi bir döneminde de görülebilir. Sebebi açıklanamayan bu tür bazı kanamalarda hastaneye yatış bile gerektirebilir. Bu durumda da yine cinsel ilişki yasaklanır.

Anne ve babada iyileşmemiş herpes lezyonları: Eşlerin herhangi birinin cinsel organında enfeksiyonal durumların bulunması durumudur.

Sık ve ağır kramplar: Yine ağır ve sık kramplar cinsel ilişkiye yasak konulan durumlardandır. Bu ve benzeri durumlar doğrudan belki düşüğe sebep olmazlar ama yine de ilişkiden kaçınılması gereken durumlardır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares