Gebelik Belirtileri

İkinci Bebeğe Hamile Kalamayanlar

Kısırlık aslında ilk seferde hamile kalamamak değildir. Bu durum sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Daha önce hiç gebelik oluşmaması bir infertilite ( kısırlık) sayılır evet ama sonradan da gebeliğin oluşamaması da kısırlık denir. İkinci bebeğe hamile kalamayanlar için neden hamile kalamadıklarının sebeplerini, çözümlerini ortaya koymaya çalışacağız. İlk hamileliğiniz kolay oldu ilk denemenizde başarılı oldunuz fakat ikinci bebeğe hamile kalamıyorum diyorsanız yazımıza göz atmalısınız. İstatistiksel bir gerçek vardır ki kadınların %25’inde hayatlarının belli dönemlerinde kısırlık görülebilir. Aslında araştırmalara yine bakacak olursak ilk seferde hamile kalamayanlara oranla ikinci kez hamile kalamayanların oranı daha yüksektir. Tabii bunda bazı faktörler etkilidir. Bunları şimdi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

ikinci bebege hamile kalmak isteyenler
ikinci bebege hamile kalmak isteyenler

Bebek sahibi olmak evliliğin temel kurallarından biridir. Her evli çift bebek sahibi olmanın hayalini kurar. Hayatın kötü cilvesidir ki bazı çiftler bu duyguyu belki ilk seferde yakalayamaz. Doğal yollardan denemeye rağmen hamile kalamayan çiftler çeşitli tedavi yöntemlerine başvururlar. İlaç tedavisi, aşılama, tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde çare aranır. Peki ya ilk hamileliğinizi kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde yaşadınız ama ikinci kez bebeğe sahip olmak istediğinizde bazı şeyler olumsuz gitti ise buna ne gibi çözümler aranabilir? İlk sefere oranla ikinci kez bebek isteyen anne adaylarının yaşlarının ilerlemesine bağlı yumurta rezervinin azalabilmesi gibi sebepler hamile olmalarına engel oluşturuyor. İlk seferde ilk 2 yıl denemeye bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftlere tedavi uygulanırken, bu ikinci hamilelik için korunmayı bıraktıktan 1 yıl sonrasına kadar hamile kalamayan anne adaylarına tedavi uygulanmaya başlanır. Aslında sorun sadece kadında aranmaz. Çoğu zaman erkekte %50 kadında %50 gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu sebepler yaşa, kiloya, zararlı alışkanlıklara, stres ve sıkıntılara bağlı olarak üreme fonksiyonlarında azalma görülebilir. Erkeklerde de yaşa bağlı olarak sperm sayısında azalmalar görülebiliyor ayrıca varikosel denilen sorunlar görülebiliyor.

ikinci bebege hamile kalmak icin neler yapilir
ikinci bebege hamile kalmak icin neler yapilir

İkinci kez bebek sahibi olamayan çiftler korunma aracını haplar ile sağlıyorlarsa şunu bilmelidirler ki korunma hapları kısırlık oluşturmazlar. Korunma hapları korunmayı bıraktıktan ilk ay için şans oranı %75 lerde ise, ikinci ay bu oran %95 lere yükselmektedir. Yine rahim içerisine takılan korunma yöntemlerinde de durum değişmez. Hamile kalmanızı engelleyecek durumlardan bazıları şunlardır. İlk sebep yaşı ilerleyen kadınların yumurta rezervlerinin azalması, rahim içi dokusunun rahim dışında yer alması yumurtaların kalitesini bozarak tüplerin tıkanmasına da sebep olabilir. Yine çeşitli enfeksiyon hastalıkları, cinsel yolla bulaşan mikroplar, miyomlar ve bazı kist türleri de gebe kalmaya engeldir. Aynı zamanda hamilelik şansınızı artırmak için korunmasız cinsel ilişki için haftada 3 gün, gün aşırı denemeler yapmalısınız. Yine ikinci gebeliğini düşünen çiftler özellikle anne adayının yaşını göz önüne almalıdır. Ayrıca kadınlarda en çok görülen hormonal bozukluklar, tüplerin tıkalı olabilmesi durumları çok önemli kısırlık sorunudur. Kadınlardaki kısırlık sebepleri yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Tüplerin tıkalı olup olmadığına bakılması için sizden rahim filmi (hsg) istenebilir. Hsg denilen rahim filmi sonrasında kadınların hamile kalma oranının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares