Varikosel Hakkında Bilgiler Ve Tedavisi

Genelde 1-2 yıl içinde bebek sahibi olmak isteyip olamayan çiftler tedaviye başladıklarında hem kadında hem erkekte sorunlar aranır ve tahliller istenir. Kadında genellikle yumurtlama sorunları olabileceği gibi erkekte de sperm hareketsizliği ya da saysında problemler olabilmektedir. Yine erkekte olan bir sorun da varikosel denilen durumdur. Varikosel erkekteki sperm üreten yumurtalıklardan, toplardamarlarda oluşan bir çeşit damar genişlemesidir. Bu sorunla sperm hücrelerinin kalitesi düşmekte, gebe kalmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Çoğu zaman erkekler bunu farketmezken bazen de ağrı şikayetleri oluşabilir. Aşılama ya da tüp bebek tedavisinden önce mutlaka erkeklerde varikosel muayenesi yapılması gerekmektedir.

varikosel bir kısırlık nedenidir
varikosel bir kısırlık nedenidir

Varikosel muayenesi üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Kolayca fiziki muayene ile teşhis edilebilen ve kolay bir ameliyat ile kurtulabileceğiniz bir sorundur. Kasıktan yapılan bir ameliyat ile genişlemiş varisli damarlar iki taraftan bağlanır. Sonuç oldukça başarılı olup sperm kalitesinde %70 artış görülürken, gebelik oranında %50 oranında artış görülmektedir. Genelde bebek sahibi olamayan çiftlerin 1-2 yıl içinde bebekleri olabilmektedir. Tabii ki bu %70 lik kısım için geçerlidir. Bu ameliyatı olduktan sonra kısırlık sorunu devam edenler de bir hayli çoktur. Hal böyle olunca mutlaka altında başka nedenler aranmalıdır. Bu gibi sorundan şüphelenenler mutlaka üroloji bölümüne görülmeleri gerekmektedir. Kısırlık sorunu olan erkeklerin %25-30 unda görülebilen bir durumdur. Kısırlık nedenleri arasında önemli bir yeri olan varikosel ameliyatı olanlar bir süre sonra bebek sahibi olabildiği görülmektedir. Bebek olmasına engel bir durum olan varikosel aslında erkeğin hayatında bir sorun teşkil etmez. Ama ilerleyen zamanlarda nadiren ağrılar oluşabilir.

varikosel tedavisi sonrası sperm kalitesi artacaktır
varikosel tedavisi sonrası sperm kalitesi artacaktır

Günümüzde varikosel operasyonundan sonra bebek tedavisinde başarı gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Varikosel sadece evli erkeklerde değil bekar erkeklerde de görülebilir. Muayene olarak varikosel olup olmadığınızı öğrenebilir erkenden kolay bir operasyon ile ileride oluşabilecek sperm kalitesindeki bozulmaların önüne geçebilirsiniz. Kadında görülen kısırlık sorunlarından biri yumurtlama problemi demiştik. Böyle bir durumda tedavinin ilk aşaması ilaçla tedavi olmaktadır. Klomenle hamile kalınır mı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares