Aşılama Yöntemiyle Hamilelik

Bir önceki yazımızda sizlere kısırlık tedavisinde kullanılan yumurta uyarıcı klomen ilacı hakkında bilgi vermiştik. Klomen dediğimiz gibi bebek tedavisinin ilk basamağı. Kısırlık günümüzde artmaya devam ederken bunlar stresli yaşam koşulları, dengesiz ve düzensiz beslenme, cinsel yaşamda düzensizlik gibi bazı faktörlere bağlanmaktadır. Korumasız bir ilişki ile 1-2 yıl bebek sahibi olamayan çiftler tedaviye alınır ve sorun hem kadın hem erkek incelenerek teşhis edilir. Bu problemlerden bazıları eşlerden birinden kaynaklanabilirken, büyük bir çoğunluğunda bu sebebi bulunamayan kısırlık olarak adlandırılır.

aşılama yöntemi şematik anlatımı
aşılama yöntemi şematik anlatımı

Öncelikle ilk tedavi için erkekten spermiyogram testi, kadından adetin 2-3. günü hormon testleri istenir. Yine ultrason ile yumurta takibi de bir yandan yapılırken gerekirse ilaçlı rahim filmi (hsg) istenir. Alınan bu tahliller sonucunda çoğunlukla erkeklerde sperm hücrelerinin hareket ve sayı azlığı, cinsel organın anatomik bozuklukları, hormonal yetersizlikler , varikosel gibi nedenler ortaya çıkarken, kadınlarda yumurtlama (ovulasyon) problemi, rahmin anatomik bozukluğu, tüplerin tıkanık olması, rahim iç duvarında oluşabilen enfeksiyon durumları gibi sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunların ışığında doktorunuz da ona göre bir tedavi çizelgesi oluşturacaktır sizin için. İlk basamak olan ilaç tedavisi 3-6 ay kadar uygulanabilmekte, başarısız olunduğu taktirde aşılama tedavisi ikinci yol olmaktadır.

aşılama hakkında genel bilgiler
aşılama hakkında genel bilgiler

Aşılama tedavisinde, tüp bebek tedavisinden önce uygulanılması istenilen hatta bazı merkezlerde 3 kez denenmesi istenilen bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda uygulanması bakımından kolay ve ekonomik olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Bu yöntemi kısaca anlatacak olursak kadının yumurtlamasını sağlayacak ilaç ya da iğneler kullanıldıktan sonra çatlatma iğnesi uygulanıp 36 saat sonra çatlama olacağı için aşılama 36 saat sonra yapılır. Yine erkek spermi 3 gün perhiz döneminden sonra alınır laboratuvar ortamında yıkanıp temizlenir en canlı ve güçlüleri seçilerek aşılama yönteminde şırınga yolu ile yumurtalıklara gönderilir. 5 dakika süren acısız, kolay bir işlem olup anne adayı günlük işlerine dönebileceği söylenir ama bazı doktorların tavsiyesi dinlenmek yönünde olmaktadır. Genelde 3 denemede başarılı olunmadıysa başarı oranı her seferinde düştüğü için daha fazlası önerilmez. 3 kezden sonra artık tüp bebek tedavisi düşünülmelidir. Aslında aşılama yönteminde ilk seferde hamile kalanların oranı her sefer için %10-20 arasında değişmektedir.

aşılama ile gebe kalınırmı
aşılama ile gebe kalınırmı

Aşılama tedavisinden sonra 10-12 gün kadar sonra gebelik testi yapabilirsiniz. Hamilelik sonucunda tüp bebek kadar olmasa da ikiz gebelik bile görebilmeniz olağandır. Bu zaman dilimi içinde en önemli nokta enfeksiyondan korunmak olmalıdır. Yine aşılamadan sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar için burayı inceleyebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares