Gebelik Belirtileri

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir? Sonrasında Hamile Kalanlar

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler tedavi sırasında birçok kavramı yaşayarak öğrenirler. Bunlardan biri rahim filmi (hsg) dir. Gebe kalmak için rahimdeki tüplerin açık olması önemlidir. Çünkü sperm hücreleri sorunsuz bir şekilde yumurtalıklara ulaşabilmelidir ki gebelik oluşabilsin.Tedavinin başlangıcı için doktorların sorunu anlayabilmesi için rahim filmini bazı hastalarından istemektedirler. Rahim filmi jinekologlar için tüplerinin tıkalı olabileceğinden şüphelendiği hastaları için bu tahlili ister. Genelde çiftlerin bebeklerinin olmamasının sebeplerinin başında tüplerin tıkalı olması gelmektedir. Bu filmi çektirdikten sonra bir çok anne adayının hamile kaldığı da görülmüştür. Peki bu yazımızda sizlere rahim filmi nasıl çekilir? sonrasında hamile kalanlar var mı? bunlar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

tıkalı tüpler gebeliğe engel oluşturur
tıkalı tüpler gebeliğe engel oluşturur

Öncelikle rahim filmi bebeği olmayan tedavi aşamasında olan anne adaylarından istenen bir tahlildir. Kolay mı zor mu diye sorarsanız aslında kolay da zor da olduğunu söyleyenler bulunmakta. Tabi hastane şartları kişiden kişiye değişen durumlardan da bu değişebilmekte. Bu tahlili çektirmekte hala endişe ediyorsanız aslında endişe edilebilecek kadar acı duyulmadığı duyumlar arasındadır. Bazı hastaneler anestezili bu işlemi gerçekleştirirken bazı hastanelerde anestezi uygulanmadan gerçekleştirilir. Doktorunuz adetinizin bitiminin hemen ardından birkaç gün içinde gelmenizi söyleyecektir. Bunun sebebi de anne adayının hamile olmadığından emin olmaktır aslında. Adet bitiminden 10-15 gün sonra döllenme gerçekleşebileceği için bunun önlemini almak için adet bitiminin hemen ardından film çekilir.

Peki rahim filmi çekilmeden önce nelere dikkat etmek gerekir?

Rahim filmi çektirecek hasta eğer normal anestezi uygulanmadan film çektirecekse aç ya da susuz gelmesine gerek yoktur. Ancak bazı sağlık kurumları rahim filmini anestezili uyguladığı için hastadan filmden en az 6 saat önce birşey yiyip içmemesi gerektiği söylenir. İşlem öncesi bir ilaç başlanmaz ama doktorunuz ağrı çekmemeniz için işlem öncesi ağrı kesici içmenizi önerebilir.

rahim filmi nasıl çekilir
rahim filmi nasıl çekilir

Rahim filmi (hsg) nasıl çekilir?

Hsg tüplerin açık olup olmadığını, rahimde başka anormal durumların olup olmadığını anlamak için yapılır. Nasıl yapıldığına gelirsek. Hasta kadın doğumda muayene pozisyonundaki gibi ayakları yukarıda sırt üstü uzanır. Doktor rahmin içine gerekli aleti yerleştirir ve rahmin ağzını temizler. Rahim ağzına da bir alet yerleştirilir, rahim içi ve tüplere ilaçlı sıvı gönderilir. Bu sırada film çekilirken tüplerden geçen ilaçlı sıvı rahim ve tüplere giden yolları açar.  Hatta bu işlemden sonra hamile kalanlar bile olmuştur. Rahim filmi çekildikten sonra birkaç damla kanama olması da olağandır daha fazla kanamalarda doktorunuza başvurmanızda fayda var.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares