Gebelikte 5. Haftada Neler Değişiyor?

Küçük mercimeğiniz nihayet ultrason ile görülebilir. Küçük mercimek dedik çünkü 5. haftada tam bir mercimek boyutunda diyebiliriz. Ultrason ile görülebilen bu küçük mercimek tanesi bu haftada kalp atışları bile duyulabilir. Artık bebeğinizin ana organları hızla gelişmeye devam ederken sizde de bazı değişimler oluşmaya devam edecektir. Gebeliğin 4. haftasında neler olduğundan bahsetmiştik sizlere. Gebelik testinde sonuç alabileceğiniz belki bazı belirtileri nadiren de olsa hissedebileceğiniz gelişimlerden bahsetmiştik. Şimdi de 5. hafta ile ilgili gelişim ve değişimlerden bahsedelim.

5. hafta bebeğin görünümü
5. hafta bebeğin görünümü

5. Hafta henüz bebeğin kilosu hakkında bilgi vermek için çok erkendir. Ama boyu dediğimiz gibi bir mercimek tanesi kadar yani 1.5 mm olarak düşünebilirsiniz. Ana organlar oluşmaya başladı demiştik. Kalp-damar, beyin, sinir, kas, kemik, omurilik yapısı ve diğer organlar hızla gelişme içerisindedir. Bu hafta bebeğin kesesi görebilir ve kalp atışını duyabileceğiniz gibi bazı ultrason makineleri bunu ileri ki haftalarda duymanızı sağlayacaktır. Bebeğinizin sağlıklı ve organlarının tam bir şekilde gelişmesi için size de büyük görevler düşüyor. Tam ve sağlıklı beslenmeli, yararlı besinleri tercih etmelisiniz. Yine hamilelikten önce başlamanız gereken folik asit çok önemli bir B vitamini içerir. Folik asit eksikliği bebeğinizin gelişimi üzerinde çok olumsuz etkileri bulunmaktadır ve mutlaka eğer hamilelikten önce başlanmadı ise hamilelik başından itibaren kullanılmalıdır. Artık önünüzdeki haftalarda bebeğin görünümü C şeklinde bir görünüme kavuşacaktır. Erken gebelik belirtilerinin 5.-6. haftalarda başlayabileceğini söylemiştik. İşte sabah bulantı ve kusmaları %70 oranında hamile kadınlarda görülür. Benimde denediğim bir yöntem olan tuzlu kraker sabah bulantılarını azaltmada birebir doğrusu. Yine maden suyu da bulantıyı azaltmada yardımcı olacaktır. Yine karın ağrısı, kasıklarda kramp ve ağrı da görülebilir bazı belirtilerdir.

bebeğin anne karnında aylara göre görünümü
bebeğin anne karnında aylara göre görünümü

Yine anne ve bebek için egzersizin önemli bir yeri var hamilelikte. Belki bunu yapmaya takatiniz olmayabilir ama düzenli yapmanız halinde hem size hem bebeğe faydası olacak. Yürüyüş bunların en başında gelir bununla beraber temiz hava almanız çok fayda sağlayacaktır. Hamilelikte ağır egzersizlerden kaçınmalısınız bu sakatlıklara da sebebiyet verebilir. Hamileliğinizi öğrendiğinizden itibaren mutlaka doktor kontrollerine gidin. Dış gebelik, düşük gibi risklerin önüne geçmek için doktor muayenesi şart.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares