Doğum Sonrası Adet Kanaması Ne Zaman Başlar?

Hamilelik boyunca bilirsiniz ki yumurtlama olmadığı için adet görülmez. Lakin doğumdan hemen sonra lohusa dönemi dediğimiz dönem başlar ve yaklaşık 6 hafta kadar sürer. İlk zamanlarda yoğun ve kırmızı renkte olan lohusa kanaması adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. İster normal doğum ister sezaryen doğum olsun bunun adet görme süresi ile bir ilgisi yoktur. 6 hafta kadar süren lohusa kanaması son zamanlara doğru renginde açılma olacak pembe ya da kahverengi hatta miktarı da azalacaktır. İlk yoğunluk azalıp daha leke tarzı kanamaya dönüşecektir. Her iki doğumda da anne bebeğini sık sık günde 5 kez 10 ar dakika düzenli emziriyorsa adet görme süresi 3-4 ay sonra olacaktır. Bebeği emzirmek çok önemlidir. Eğer emzirme olmuyorsa annenin 2 hafta sonra bile adeti gerçekleşebilir. Bazı doğum sonrasında ise anneler 10 ay bile adet göremeyebiliyor. Böyle bir durum karşısında eğer hamilelik yoksa mutlaka doktora görünülmesi gerekir.

doğumdan sonra adet ne zaman başlar
doğumdan sonra adet ne zaman başlar

Adetin yeniden başlaması düzene girmesi emzirme sıklığı ile de ilgilidir. Emzirme devam ettikçe göğüsler uyarılır ve prolaktin denilen süt hormonu salgılanmaya devam eder ve adet görme süresi uzar. Prolaktin denilen süt hormonu salgılandıkça yumurtlama bastırılır ve aynı zamanda hamile kalma olasılığı da azdır. Dolayısı ile bu da adetin geç başlamasına neden olur. Zamanla emzirme azaldıkça adet döngüsü normale dönmeye başlar. İlk zamanlar adet dögüsünün düzen alması mümkün olmayabilir zaman geçtikçe adetin normale döndüğünü göreceksiniz. Doğum sonrasında sık emzirme yapmanız hamile kalma olasılığınızı düşürür ama emzirme sıklığı azaldıkça mutlaka doğum kontrol seçeneklerini denemelisiniz. Bir korunma yöntemi olan norlevo ertesi gün hapını buradan inceleyebilirsiniz. Ama tabii ki norlovo bir doğum kontrol aracı değildir. Sadece korunma amaçlı yılda 2 kez kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Emzirme döneminde iseniz doğum kontrol ilaçlarını kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda var. Çünkü bu ilaçlar anne sütünün miktarını azaltmaktadır.

doğum sonrası ilk adet görme
doğum sonrası ilk adet görme

Yine korunma yöntemlerinden spiraller doğumdan sonra adetin ilk günlerinde kolaylıkla takılmaktadır. Hatta sezaryen doğum yapanlar bile doğumdan sonra spiraller ile doğum kontrol sağlayabilirler. Yine kadınların en çok şikayet ettiği doğum sonrası kilolarından kurtulmaları için en ayrıntılı bilgiler burada.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares