36. Hafta Doğuma Adım Adım

Artık doğuma sadece 4 haftanız var. Bu sezaryen olacağınızı düşünürsek daha erken olabilme ihtimali de var. Doktor kontrolleriniz sıklaştı. Her hafta girdiğiniz nts cihazı ile kasılmalar ve bebeğin kalp ritm hareketleri gözlemlenmekte. Küçücük kırışık olan bebeğiniz artık daha tombul ve pürüzsüz cilde sahip. Artık o da her an için doğum için alarm verebilir. Artık dışarıdaki yaşama ayak uydurabilecek şekilde bütün gelişimlerini tamamladı diyebiliriz. Henüz akciğerleri tam gelişmiş olmasa dahi dışarıda rahat solunum sağlayabilecek kadar gelişmiş durumda. Artık bebeğiniz son rötuşları yapıyor. Aslında buna siz de hazırlıklı olmalısınız. Miniğinizin işi hiç belli olmaz artık her an oradan çıkmak isteyebilir. Normal doğum dışında planlanmış sezaryen düşünülüyorsa muhtemelen doğum gününden daha önce sezaryen olacaksınız. Sezaryen konusunda son zamanların en çok tercih edilen ve en çok tartışılan doğum türlerinden epidural anestezili doğumu buradan inceleyip öncesinde fikir edinebilirsiniz.

36 hafta bebegin pozisyonu
36 hafta bebegin pozisyonu

Anne adayının karnı bu haftalarda biraz küçülmeye başlamıştır. Bunun sebebi de bebeğin artık doğum pozisyonu alması ve aşağı inmesidir. Aslında bu hafta doğan bebeklerde pek solunum sıkıntısı ya da sağlık açısından pek bir sorun görülmez ama siz yine de tam teşekküllü bir hastaneyi tercih edin. Artık bebeğiniz bu saatten sonra doğarsa prematürelikten çıktığını söyleyebiliriz. Zaten 37. haftadan önce doğan bebekler prematüre sayılmaktadır. 42. haftadan sonrası ise geç doğum olacaktır. Bebeğiniz artık vücut sıcaklığını korumak için cildinde barındırdığı tüylerini döktü ve pürüzsüz bir cilde sahip şuan. Hormonlar sizin yürüyüşünüze bile etki etmeye başladı.  Relaxin hormonu bebeğin doğumda rahat dünyaya gelebilmesi için yardımcı olurken sizde de kas gevşemelerine sebep olur bu da yürüyüşünüze etki eder.

36 haftalik anne adayi
36 haftalik anne adayi

Mide yanması sorununa sık sık az yiyerek çözüm bulabilirsiniz. Artık önceki haftalardan daha fazla dikkat etmenizde fayda var. Elinizde pimi çekilmiş bir bomba olabileceği gibi bebeğiniz de her an gelmeye hazır durumda olabilir. Artık bebeğiniz doğacağı boy ve kiloya ulaşmış durumdadır neredeyse. Yani kilo olarak en az 2500 gram ölçüsündedir. Bu saatten sonra bebeğe enfeksiyon bulaşmaması için anneye rahatsızlık vermemesi için cinsel ilişki yasaklanmıştır. 37. hafta gelişmeleri yazımızı ayrıntılı inceleyerek sonraki haftanız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares