Epidural Anestezili Doğum Hakkında

Doğuma yaklaştıkça her anne adayının endişeleri artmaya başlar. Özellikle bu ilk hamilelik ise kafanızda çok fazla soru işaretleri yer alır. Teknolojinin ilerlemesi ile tıp alanında büyük gelişmeler görebiliyoruz. Bunlardan biri ve son yıllarda sıklıkla rastladığımız doğum çeşitleri arasında yer alan epidural anestezili doğum.Aslında bunu en doğru şekilde doktorunuzdan danışabilirsiniz ama ben de bir epidural anestezili doğum geçiren biri olarak dilim döndüğünce siz anne adaylarına meraklarınızı giderme konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Tabii ki doğum konusunda doktorunuzun size tavsiyesi çok önemlidir.Eğer doktorunuz ile epidural doğuma karar verdiyseniz yazımızı inceleyebilir sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İlla ki eğer ilk kez doğum yapacaksanız doğum endişelerinizin olması doğal. Biz bunu en aza indirmeye çalışacağız ki bunu yaşayan birinin anlatması belki bazı endişelerinizi yok eder.

epidural dogumda bebeginizle daha erken tanisirsiniz
epidural dogumda bebeginizle daha erken tanisirsiniz

Öncelikle epidural nedir? Lokal anestezi (bölgesel) yapılarak gerçekleşir. Yani alt omurlar arasına enjekte edilen anestezi ile ağrısız bir doğum çeşitidir. Bu yöntemle beyinin uyarılması sağlanır bu da belden aşağınızda ağrı hissetmeden doğum gerçekleştirilir. Tabii bu doğumun artı yönleri de eksi yönleri de bulunmaktadır. Tabii benim açımdan çok memnun kaldığım bir yöntemdi diyebilirim. Tabii her kadının doğum tecrübesi farklıdır. Ama tavsiye etmiyorum diyemem. Bu yöntem ile hem doğumumu canlı canlı seyretme imkanı buldum hem de bebeklerime kavuşma anımı daha kısa tuttum. O an ki heyecan, duygu yoğunluğu hepsini bir arada yaşamak çok hoştu. Doğumdan sonra bir süre bacaklarınızı hissedemeyebilirsiniz. Bu size endişe vermesin. Hafif baş ağrısı nadiren de olsa mide bulantısı yine doğumdan sonra bel ağrıları hissedebilirsiniz. Çok nadiren de olsa felç olma durumu söz konusudur. Burada mutlaka doktorunuzu iyi tanımalı ve tecrübeli, epidural anestezi uygulama geçmişini iyi araştırmalısınız.

epidural anestezi uygulanisi
epidural anestezi uygulanisi

Bu uygulamada anne adayı yan yatar bel bölgesi, yani epiduralın uygulanacağı kısım sterilize edilir. Sonrasında gerekli işlemler yapılır. 15 dakika kadar sürede kasılma dahi olsa artık hissizlik başlar. Epidural uygulama anında hiçbir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Epidural anestezi genel anesti yöntemine göre riski daha azdır. Ama bebeğinizi doğum anında görebilmek hemen kucağınıza alabilmek bu mutluluğu kesinlikle yaşamalısınız. Eğer doktorunuz da uygun gördüyse epidural anesteziyi düşünebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares