Aşılamadan Sonra Gebelik Kaç Gün İçinde Belli Olur

Hamile kalmak isteyen fakat başarılı olamayan çiftler bazı tıbbi yöntemlerden destek alırlar. Bunlardan biri aşılama yöntemidir. Özellikle sperm kalitesi düşük erkeklerde ve yumurtlama sorunu yaşayan kadınlarda uygulanan bir yöntemdir. Erkek sperm hücreleri alınarak laboratuvar ortamında en hareketli ve en sağlam olanlarını ayrıştırdıktan sonra kadının yumurtlamasını sağlayıp 5 dk lık bir operasyon ile ağrısız sancısız bir şekilde spermlerin şırınga yolu ile yumurtalara iletilmesini sağlamak işlemidir. Kadın bu işlemden 15 dk kadar sonra kalkıp normal günlük hayatına dönebilir.

aşılama nasıl yapılır
aşılama nasıl yapılır

Kadında işlemden sonra hafif kasık ağrısı görülebilir. Yalnız gebeliğin sonucunun öğrenilene kadar progesteron ilacı ya da vajinal jel gibi ilaçlar kullanılması istenebilir. Aşılama işleminden sonra kanama genelde görülmez ama hafif kanamalar işlem sırasında kullanılan aletler rahimde ufak kanamalara da sebebiyet verebilir. Gebelik testi için 15 gün kadar bir zamanı beklemeniz gerekmektedir. Bu süre içinde sperm ve yumurta birleşmesi ile oluşan döllenme sonucunda yumurtanın rahim duvarına yapışma zamanında yani 15 gün sonrasında hafif lekeli kanama görülebilir işte bu kanamaya halk arasında yerleşme kanaması, üstüne görme tıp adı ile implantasyon kanaması diyoruz.  Aşılama yaptıranlarda erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir bunların neler olduğunu merak edenler buradan daha önceki yazımızı inceleyebilirler.

aşılama sonrası hamilelik testi
aşılama sonrası hamilelik testi

Eşler için tedavi süreci bekleme süresi biraz stresli geçebilir. Daha rahat pozitif olmak sizi olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle bir detay daha belirtmem gerekirse aşılama olduğu gün ve sonraki gün hatta bazı doktorlar 3 gün cinsel ilişki yasağı koymaktadır. Yine çok sorulan sorulardan biri de aşılama sonrası banyodur. Aşılamanın olduğu gün banyo önerilmez fakat sonraki günlerde banyo yapmanızda sakınca görülmemektedir. Aşılamadan sonraki 14-15. gün kanda beta hcg hormonuna baktırarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Gebelik sonucu pozitif çıktıysa doktor kontrolü gerekecektir. Sonrasında ultrason ile gebeliğin olup olmadığı kesinleşecektir. 4-5 hafta sonra da bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Eğer aşılamadan sonra gebelik oluşmamışsa mensiniz aşılamadan sonraki 15-20. günler olacaktır. Aşılama nedir? Aşılama nasıl yapılır ve aşılamadan kaç gün sonra hamilelik testi yapılır sizler için yazımızda paylaştık.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares