Hamilelikte Üstüne Görme Nedir? Nasıl Olur?

Üstüne görme, yerleşme kanaması diye daha çok bildiğimiz kavramlar aslında adetle yakından uzaktan alakalı değildir. Hamileliğin başlangıcında sperm ve yumurtanın döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahme doğru çıktığı bu yolculukta bazı ufak kanamalara yol açma durumudur. Bu tür kanamalar ile karşılaştığınızda adet kanaması sanmanız doğaldır aslında ama eğer ki hamilelik için çalışmalara başlamışsanız bunu adet kanamasından ayırt edip olası bir gebelikten şüphelenebilirsiniz.

hamilelikte üstüne görme nedir
hamilelikte üstüne görme nedir

Adet kanamasından belirgin çok farkları vardır. Örneğin adet kanaması çok aşırı olurken üstüne görme denilen kanama bir iki gün ve çok az leke şeklinde görülebilmektedir. Bu kanamanın tıp ismi implantasyon kanamasıdır. Tabii her hamilelikte görülmesi gereken bir durum değildir. Bu kanama bildiğiniz gibi hamileliğin başlangıcında yani adete yakın tarihte olabilmesi ile çoğu kadın bunu regl kanaması ile karıştırabilir. Tabii ki kendini çok iyi tanıyan bir kadın bunun ikisini ayırt edebilmelidir. Yine görülen bazı belirtiler ile hamilelik şüphesi taşıyabilirler. Bu belirtilerin neler olduğuna buradan ulaşabilirsiniz. İşte aslında üstüne görme de bir erken gebelik belirtisidir diyebiliriz. Bu kanamayı görmeyenler adet tarihleri geçtiğinde bazı belirtiler ile karşılaşabilirler. Yalnız bir öneride bulunacak olursak adet gününüz geçmeden idrar testlerine yönelmeyin. İdrar testleri ilk zamanlarda yanıltıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu bazen testlerin hatalı üretiminden bazen de ilk olarak kanda salgılanan hamilelik hormonunun daha ileriki zamanlarda idrara geçebilmesinden kaynaklanır.  Aslında bu implantasyon kanamasının anneye ve bebeğe hiç bir zararı yoktur. Yalnız anne adayının bunu daha erken farkedip hamilelik olabileceği durumunu göz önünde bulundurmalı ve zararlı durumlardan kaçınmalıdır. Gebeliği kesinlik kazanana kadar bu olaya şüpheyle bakmalı gerekirse doktora başvurmalıdır. Doktorunuz gerekli muayene ve tetkikleri yaparak size en doğru yöntemi ve gereken her şeyi söyleyecektir.

üstüne görme yerleşme kanaması nasıl olur
üstüne görme yerleşme kanaması nasıl olur

Bu tür kanama yaşayan kadınların ilk yapması gereken hamilelik testi olmalıdır. Doktor gerekli tahlilleri yaptıktan sonra zaten hamilelik yoksa ne tür bir kanama olduğuna dair tahliller isteyecek muayene edecektir. Hamilelik belirtilerinin ilişkiden kaç gün sonra ortaya çıktığını bu yazımızdan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares