Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Acaba hamile miyim? Gebelik testini ne zaman yapmalıyım? Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra belli olur? gibi sorular ve daha fazlası ile çok sık karşılaşmaktayız. Merak edenler için sizleri bu yazımızda bilgilendirmek isteriz. Kadınlar özellikle düzenli adet gören kadınların belli bir yumurtlama zamanları vardır. Örneğin 30 günde bir regl döngüsü olan bir kadında 14-15-16. günler yumurtlama olabilir. Yumurta bir anda çatlar fakat 24 saat canlı kalabilmektedir. Hamile kalmak isteyenler için önemli olan bu 24 saati ya bir gün öncesi ya da bir gün sonrasını dikkate alarak ilişkide bulunması hamilelik olasılığını artıracaktır. Peki neden bir gün sonrası ya da öncesi? Çünkü erkek spermi ortalama 72 saat yani 3 güne tekabül ettiği için yumurtlama gününün bir öncesi ya da bir sonraki günü de sizin için önemlidir. Yumurtlama zamanlarınızı vücut ateşinizi gün gün ölçerek öğrenebilirsiniz. Yumurtlama zamanını ateş ölçme yöntemi ile bulmak için burayı tıklayabilir inceleyebilirsiniz.

gebelik testi yapmak için adetinizin geçmesini beklemek en doğrusudur
gebelik testi yapmak için adetinizin geçmesini beklemek en doğrusudur

Yumurtlama zamanı progesteran hormonu artış göstereceği için vücut ısınızda artış görülecektir bu da sizin yumurtlama zamanında olduğunuzun sinyallerini verecektir. Hızlı ve güçlü sperm hücresi bu üç gün içerisinde canlı kalabildiği için tüplerin içinden geçerek yumurtaları dölleyebilecektir. Aslında her ay içerisinde kaderiniz bu 3-4 güne bağlıdır diyebiliriz. Doğal yolla gebelik düşünenler için yumurtlama zamanı önemli bir püf noktasıdır. Bu kısa zaman içinde döllenen yumurta rahime doğru yola çıkacaktır. Bu sırada yani döllenen yumurta rahim duvarından geçerken ufak kanamalara sebebiyet verebilir. Bu kanamaya implantasyon, halk dilinde yerleşme kanaması diyoruz. Peki diyelim ki sperm yumurta ile buluştu ve yumurtayı dölledi.  Normalde ilişkiden 4-5 gün sonra bu hormonun ilk olarak kanda görülmesi gerekir. Belirtiler olmasa bile kanda yükselmeye başlayan beta hcg hormonu size hamilelik hakkında doğru sonucu verecektir. İdrar testleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Çünkü hamilelik hormonu idrara hemen geçmeyebiliyor bu sebeple yanıltıcı sonuçlar alabilir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. En doğrusu adet gecikmesini beklemeniz test yapmak için en doğru zaman olacaktır.

hamilelik belirtileri ilişkiden sonra ne zaman başlar
hamilelik belirtileri ilişkiden sonra ne zaman başlar

Hamilelik belirtileri ilişkiden hemen sonra görülmeyebilir. Bu süreç adet başlangıç tarihinize yaklaştıkça belirtileri yavaş yavaş görebilirsiniz. Yine de bu belirtiler kişiden kişiye değiştiği için kesin bir şey demek doğru olmaz. En erken gebelik belirtileri hakkında buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca en erken gebelik testini ne zaman yapmalısınız sorusuna da buradan yanıt bulabilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares