Gebelik Testi Negatif Çıkıp Sonra Hamile Olanlar

Kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik testlerinin negatif çıkıp daha sonra hamile olunma durumudur ve bu durumu yaşayan çok kadın vardır. Bu durum hakkında sizleri biraz aydınlatmak istiyoruz. Bazı durumlar vardır ki adet gecikmesine rağmen ve bazı erken gebelik belirtilerini yaşamanıza rağmen gebelik testleri negatif çıkabilir. Bunun sebepleri vardır.

gebelik testi negatif çıktığında mutlaka tekrarlanmalı
gebelik testi negatif çıktığında mutlaka tekrarlanmalı

Testlerin negatif çıkması sonradan pozitif çıkabilmesi durumlarında bazen ilaç kullanımı bazen de önce kanda sonra idrara karışabilen hamilelik hormonu beta hcg hormonunun ilk zamanlarda tahlilde çok düşük oranla çıkması hamileliğin ilk zamanlarında negatif olduğunu gösterir. Böyle durumlarda birkaç gün sonra testi tekrar yaptırabilir sonucun değişip değişmediğini görebilirsiniz. Aslında idrar testlerinin sonuçları da çok yanıltıcı olmaktadır. Zaten bildiğiniz gibi hamilelik hormonu idrara hemen geçiş göstermiyor.Bu sebeple idrar testlerinde adetinizin üzerinden çok geçmişse bile sonuç negatif olabilir. En doğru sonucu B-HCG kanda hamilelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Döllenmeden 5-6 gün sonrasında bile kesin sonucu size verecektir. Onda da yanılma payı olursa testin birkaç gün tekrarlanmasında fayda var. Yine en kesin sonuç için ultrason muayenesi de önem taşımaktadır. Yine erken gebelik belirtilerini yaşayabilmenize rağmen hamilelik testinde negatif görmenizin bir nedeni de geç döllenme olabilir. Geç döllenme sonucu ilk zamanlar negatif olabileceğini gösterebileceği gibi, sonucun pozitif olduğunu öğrendiğinizde de gebelik haftasını ileri zamana atabilir. Yani geç yumurtlamaya bağlı olduğu için geç döllenme olacak ve dolayısı ile bu da ultrason sonuçları ile arasında zaman farkı oluşturacaktır. Yani anne adayının hamilelik süresini normalden daha uzun olarak hesaplamasına sebep olur. Ama bu geç döllenme kesinlikle bir problem oluşturmaz. Düşük, kanama gibi durumlarla uzaktan yakından alakası yoktur.

idrar testleri yanıltıcı sonuçlar verebilir
idrar testleri yanıltıcı sonuçlar verebilir

Test yapıp negatif sonuç aldığınızda mutlaka ileri günlerde testi tekrarlamalı ilk sonucu hemen dikkate almamalısınız. İlk teste göre sonucun negatif olması moralinizi bozmamalı bu saydığımız gerekçeleri dikkate alacak olursanız bunu daha mantıklı bir şekilde düşünüp hamile olabileceğinizi de unutmadan bebeğe zarar verebilecek şeylerden kaçınmalısınız.

 

Shares

One thought on “Gebelik Testi Negatif Çıkıp Sonra Hamile Olanlar

  • 1 Eylül 2018 tarihinde, saat 01:27
    Permalink

    Adetime dört gün kala kan testi yaptırdım 0.08cikti. iki gün geçti hala adet olmadım sizce hamile olma ihtimali var mi?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares