Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

Eminim ki her kadın, her anne olmak isteyen kadın için gebelik testinde çift çizgi görememek büyük bir hayal kırıklığı can sıkıcı bir durumdur. Bunu her seferinde yaşamamak için özellikle kendinizi takip edin vücudunuzda oluşan değişiklikleri belirtileri dikkate alın. Erken gebelik belirtileri için yazımızı inceleyebilirsiniz. Adetiniz henüz yeni geçti ve heyecanla o anı bekliyorsunuz bir idrar testi aldınız ve evde yalnız olduğunuz bir saat yapmak istediniz. Test 5 dakika içinde ikinci çizgisi silik çıktı bu durumda nasıl davranmalısınız. Acaba hamilelik var mı yok mu size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması nedir
gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması nedir

Her eczaneden alabileceğiniz fiyatları oldukça uygun olan idrar testlerini evde yapacağınız vakit uygulama kurallarını dikkatle okumalı ve hakim olmalısınız. Doğru bir şekilde uyguladıktan sonra doğru yorumlamak ta bir o kadar önemli bir konudur. Bu testlerde özellikle ilk 5 dakika içinde sonuç çıkmakta, 5 dakikadan sonraki değişimlere itibar etmemelisiniz. Yine genelde bu tip testlerde bulunan iki gösterge çizgisi bulunmaktadır. İdrar ile temas eden testte ilk çizgi saniyeler içinde çıkmakta ikinci çizginin de 5 dakika içinde net bir şekilde belirmiş olması sonucun pozitif olarak yorumlanmasını sağlar. Ama gösterge çizgilerinden ilk çıkanın yanındaki çizginin ve hamileliğin olup olmadığına netlik kazandıran çizginin silik çıkması durumu testin tekrarlanması gerektiğini belirtir. Hamileliğin pozitif olduğu durumda dediğimiz gibi net iki çizginin 5 dakika içinde belirmiş olması yeterlidir. Pozitif çıkan idrar testlerinin her halükarda kliniklerde yapılabilinen, kanda beta hcg testi ile desteklenmesi önerilmektedir.

evde gebelik testi nasıl yapılır
evde gebelik testi nasıl yapılır

İdrar testlerindeki ikinci çizginin silik çıkması soru işaretlerini de beraberinde getirir. Hamileliğin var olduğu durumda dahi ikinci çizginin silik çıkması anne adayı tarafından yanlış yorumlanan test sonucu bebeğin hatalı durumlara maruz kalmasına da sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ya testi bir iki gün sonra tekrar etmelisiniz ya da dediğimiz gibi kan testi daha kesin sonuç vereceği için hemen bir kliniğe gidip kanda beta hcg hormonuna baktırabilirsiniz. İdrar testlerindeki bu ikinci çizginin silik çıkma durumunu şununla da ilişkilendirilebilinir. Hamilelikte yükselmeye başlayan beta hcg hormonu öncelikle kana hızla karışır daha sonraları idrara karışmaya başlar. Bu sebepledir ki idrar testlerinde ilk etapta yanlış sonuçlar elde edilebilinir. İdrar testleri bu durumda adetin gecikmesinden en az 10 gün sonra uygulanmalı ve doğru yorumlanmalıdır. Gerekirse tekrarlanmalıdır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares