Gebeliğinizin 8. Haftasında Yaşananlar

Miniğiniz artık 1 gr kadar. Boyu 1.5 cm kadardır. Hamileliğiniz ilerledikçe tam bir insanı andırmaya başlayacaktır bebeğiniz. Durmaksızın büyümeye devam eden bebeğinizin iç organları uzuvları gelişip her geçen gün doğuma bir adım daha yaklaşıyor. Bebeğinizin bu denli akıl almaz şekilde her şey düzen içinde yürür ve bir mercimek tanesinden oluşup her organının kusursuzca şekillenmesi elbette Allah’ın sayesinde. Hafta hafta bebeğinizin gelişimini bizim sitemizden en doğru şekilde takip edebilirsiniz. Şimdi yeni anne adayları için bebeğinizin ve sizin 8. haftada ne gibi değişimler yaşadığını hep birlikte görelim. 7. Hafta gelişimlerini buradan inceleyebilirsiniz.

gebelikte 8. hafta bebeğin görünümü
gebelikte 8. hafta bebeğin görünümü

Bu haftada bebeğin kol ve bacaklarında uzama meydana gelir ve daha orantılı olur. Bebeğin beyin gelişimi devam ederken sinir hücreleri birbiriyle bağlantı kurar. Bu bebeğin doğumdan sonra iletişim kurmasını sağlayacaktır. İç organlardan karaciğer ve dalak yer edinir ve gelişmeye başlar. Beyinde oluşan iç salgı bezi olan hipofiz bezinin gelişimi ile aslında cinsiyet ayrımı oluşur fakat henüz belli değildir en azından ultrasonda görülmez. Ayak ve eller önceki haftalarda sadece oluşmuştu ama bu hafta iyice net görülmeye başlandı. Dirsek ve bacak bölümleri oluşmuş, üst dudak, damak, ağız, kulak kepçesi bu haftada oluşmaktadır. Özellikle ilk 12 hafta bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebek beslenme yönünden aslında her yönden anneye bağımlıdır. Anne ne yerse ne yaşarsa bebeğe geçer. Geçirilen rahatsızlıklar, stres, sıkıntı, düzensiz beslenme, yaşam şartları, kötü alışkanlıkları hepsinin bebek üzerinde etkileri büyüktür ve kalıcıdır. Mümkün mertebe hamileyken sadece bebeğinizi düşünüp o şekilde yaşamanız gerekmektedir. Bebeğin ciğer gelişimleri bu hafta başlar ama ihtiyacı olan nefesi kendi alabilmesi için henüz çok erkendir bunun için 36. hafta dolması gerekir. Günümüzde erken doğumların bir sakıncası da ciğerleri gelişmeyen bebeklerin kendi kendilerine nefes alamamalarıdır. Neyse ki artık donanımlı doktorlar bunu önleyici ciğer geliştirici iğneler ile bu durumu ortadan kaldırmaktadır.

gebelikte sağlıklı beslenme önemlidir
gebelikte sağlıklı beslenme önemlidir

Rahim bu haftada bir portakal boyutuna ulaşır. Siz bir hamileden daha çok yemek yemekten şişmiş birini andırabilirsiniz. Ama tabii ki içinizde bir yavru büyüyor bunu negatif olarak algılamadan daha pozitif olmalısınız. Yine kilonun yanında göğüslerde 1-2 beden büyüme yaşayabilirsiniz. Bu tabii ki hamileliğin önemli göstergeleri arasındadır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares