Hamilelikte 9. Hafta Neler Oluyor?

Bebeğiniz bu haftada artık bir canlı özellikle bir insan olma yolunda bu haftaya kadar embriyo olarak geçen adı artık gelişmeye devam ederken bu hafta ile beraber fetus adını alacak fetal döneme girecektir. Çünkü sizin miniğiniz artık insan gibi görünüme kavuşurken her şeyi ile bir insandan farksız. Olağanüstü bir gelişim içinde olan bebek her şeyin usulünce ilerliyor. Doğuma daha haftalar var ama bebeğiniz çok hızlı gelişim gösteriyor. Sanki bir an önce çıkmak istermiş gibi.

gebelikte 9. hafta fetus görünümü
gebelikte 9. hafta fetus görünümü

Bir önceki hafta yani 8. haftada anne ve bebeğin durumunda olan değişimler ve gelişimler hakkında bilgi vermiştik. Cinsiyeti henüz ayırt edilemeyen fakat erkek kız genital bölgenin gelişmiş olduğunu anlatmıştık. Bu haftada da erkekte testis, kızda yumurtalıklar oluşacaktır. Bebeğinizin cinsiyetini çok merak ediyor olabilirsiniz ama en kesin sonuç 18-20. haftalarda belli olacaktır. Cinsiyet tahmini yapabileceğiniz yöntemlere buradan bakabilirsiniz. Yine çok popüler olan cinsiyet belirleme testi olan Çin takviminden yardım alabilirsiniz. Bebeğinizin boyu 2 cm iken ağırlığı 2 gram kadar oldu. Benzetme yapacak olursak orta boy bir zeytin büyüklüğünde bebeğiniz var. Bebeğinizin ayakları görünür şekilde nettir fakat hala parmaklar ördek ayağına benzer şekilde bitişik vaziyettedir. Bebeğinizin hala kas hareketleri çok yavaştır. Rahim duvarına ufak dokunuşlar yapabilir ama siz bunu hissetmezsiniz. Böylesine küçücük bir zeytin tanesinin hareket edebilmesi bir mucizedir aslında. Hala bağırsaklar dışarıda olup ileri ki haftalarda yerine yerleşecektir. Bebeğin tüm fiziksel organları belirgin hale gelmiş diyebiliriz. (Gövde, kafa, kol, bacaklar vs). Bebeğinizin göz kapakları kapalıdır ki 27. haftaya kadar böyle kalacaktır.

gebelikte ruh halinde ani değişimler yaşanabilir
gebelikte ruh halinde ani değişimler yaşanabilir

Size gelince göğüslerde hassasiyet artmış olup, rahim gittikçe büyürken belinizin kalınlaştığını hissedebilirsiniz. Önceki haftalara göre daha yorgun ve bitkin olursunuz. Artık hızlı kilo alımı başlayabileceği için kilo kontrolü yapmalısınız. Düzenli egzersiz ve yürüyüş hareketsiz kalmanıza engel olacak fazla gereksiz kilo alımını engelleyecektir. Alacağınız kiloları hiç kafanıza takmayın ve hamileliğin tadını çıkarmaya bakın belki bir daha yaşayamayacağınız bir duygu olabilir. Kilolar zaten doğumdan sonra kolayca verebileceğinizi unutmayın. Hamileliğinizin ilerlemesi ile duygu ve ruh halinizde de olası git geller yaşayabilirsiniz. Ağlarken birden gülmeye başlayabilirsiniz. En ufak bir duruma sinirlenebilirsiniz. Bu tabii ki hormonlardan kaynaklanan bir durum ama karnınızda minicik eller ayaklar olduğunu düşünerek pozitif olmaya odaklanın.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares