Gebeliğinizin 10. Haftasındaki Gelişimler

Artık 10. haftaya geldik bu haftaya kadar bebeğiniz bir embriyo idi artık bir insan görünümüne kavuşarak adı fetus olarak adlandırıldı bu dönem artık embriyo döneminden çıkarak fetal döneme giriş yapıldı. Bebeğinizin 10. hafta gelişimlerini merak ediyorsanız sizlere bu yazımızda onun gelişimi değişimleri hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Her haftaya birçok değişim sığdıran bebeğinizin bu hafta neler yaptığına bir bakalım. Bu yazımızdan önceki gebeliğinizin 9. haftası hakkında buradan bilgi edinebilir gelişimleri takip edebilirsiniz.

gebelikte 10. hafta fetus görünümü
gebelikte 10. hafta fetus görünümü

Artık bebeğiniz bir kivi büyüklüğüne erişti. Ölçülere vurursak bunu yaklaşık 4-5 gram ağırlığında 3 cm uzunluğundadır. Boy ölçüsü hala baş ve kalça arası verilen ölçülerdir. Çünkü bebeğin ayakları hala kıvrık c şeklindedir. Oldukça hareketlenmeler başlasa da siz hala bunu hissedemeyebilirsiniz. Artık oluşan kıkırdak dokuları kemikleşmeye başlar. Eller parmaklar ayak ve ayak parmakları artık ultrasonda da net görülmeye başlanmıştır. Minik kelebeğiniz artık nefes almaya başlayacaktır. Ama bu hava değil tabii ki amnion sıvı içinde olduğu için su yutarak nefes alıp verebilecektir. İlk kez bu hafta idrar yapmaya başlayacaktır. Organları büyük oranla oluşumlarını tamamlamak üzeredir. Önümüzdeki üç hafta içinde organların oluşumları tamamlanacaktır. Dış kulak ve üst dudak kısmı iyice şekillenmiştir. Yine ince saçlar ve tırnaklar belirmeye başlayacaktır. Aslında bebeğiniz artık kendini kurtardı sayılabilir. Çünkü artık o yoğun riskli haftalar geride kaldı. Tabii bu demek değildir ki rahat davranasınız. Yine anne adayı kendine dikkat etmeli bebeği riske atacak şeylerden kaçınmalıdır. Aslında ilk 3 ay doktorlar genel risk gördükleri zamanlardır ki bu aylar içinde genel itibari ile düşükler ve daha birçok bebek ölümleri gerçekleşebiliyor. 10. haftanın bir özelliği de anne adayının ultrasonda bebeğinin kalp atışlarını duyabilecek olmasıdır. Bu çok neşe verici bir olaydır ki eşinizin de yanında olması büyük önem taşır bu anda. Eğer ki kalp atışlarını duyamadıysanız üzülmeyin. 12. haftalar gecikmesi olası olabilir.

gebelikte zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız
gebelikte zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız

Yine 10. haftada annedeki değişimlere bakacak olursak. Hala gebe olduğunuzu etrafınızdakilerle paylaşmadıysanız bu haftalarda karnınızdaki ufak şişkinliği gizleyebilirsiniz. Ama tabii ki ileri ki haftalarda bu mümkün olmayacak. Ufak sırrınız artık herkes tarafından biliniyor hale gelecek. Karnınızı sadece siz farkediyor olacaksınız. Bazı kıyafetleriniz özellikle karın ve bel genişlediği için olmayabilir. Lastikli sıkmayan kıyafetleri giyerek daha rahat edebilirsiniz. Bu haftalarda varis ve diş rahatsızlıkları baş gösterebilir. Sık sık olmasa da yine baş ağrıları, mide yanması ve bulantı uyku hali yorgunluk görebilirsiniz. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı içilen ortamda dahi bulunmamalısınız.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares